Greentree, bir kez daha Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapacak

Rum Başmüzakereci Andreas Mavroyanis, pazar akşam bir yıldır sürdürdüğü BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrılırken yaptığı konuşmada, zirvenin New York-Greentree’de yapılacağını söyledi.

Daha önce, Eroğlu-Hristofiyas görüşmelerinde iki kez zirveye ev sahipliği yapan Greentree, bir kez daha Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapacak. Diğer yandan Rum Lider Nikos Anastasiadis’in isteği üzerine, BM’de sürdürdüğü temsilcilik görevinden ayrılarak, yeniden adaya dönen Mavoyanis, Kıbrıs sorununun çözülmesi için çok önemli bir fırsat penceresi açıldığını ifade ederek, bunun Türkiye’nin tutumuna bağlı olduğunu söyledi.

Mavroyanis “gerçek bir şans olup olmadığını zirvede anlayacağız” diye konuşurken, ortada bazı belirsizlikler bulunduğuna da işaret ederek, bunlardan bir tanesinin Biden’ın göreve gelmesiyle birlikte ortaya çıkan Türkiye-ABD ilişkileri olduğuna dikkat çekti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başmüzakerecisi Andreas Mavroyanis, dün akşam bir yıldır sürdürdüğü BM Daimi Temsilciliği görevinden ayrıldığı öğrenildi.Mavroyanis’in yerine ise Andreas Hadjichrysanthou atandı. Kıbrıs Gazetesi Mavroyanis görevden ayrılmadan önce, 5+1 gayrı resmi zirvenin, Mart başında New York Greentree’de yapılacağını açıkladı. Böylece daha önce, Eroğlu-Hristofiyas görüşmelerinde iki kez zirveye ev sahipliği yapan Greentree, bir kez daha Kıbrıs zirvesine ev sahipliği yapacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Ekim ayında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmasının ardından, BM Genel Sekreteri António, Rum yönetimi lideri Anastasiadis ile ilk kez üçlü gayri resmi toplantıda bir araya gelecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: