Yarım milyon can aldı!

Hava felaketleri 20 yılda yaklaşık yarım milyon can aldı.

Hava felaketleri 20 yılda yaklaşık yarım milyon can aldı.

İklim değişikliğinin insanlara yönelik doğrudan tehdidine Sivil toplum kuruluşu ve araştırma şirketi GermanWatch yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre son 20 yılda hava felaketleri nedeniyle yaklaşık yarım milyon insanın hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Fakir ülkeler daha çok etkileniyor

İklim değişikliğinin insanlık için ciddi tehdit oluşturduğu uyarısında bulunulan raporda, 2000 ila 2019 yıllarında özellikle fakir ülkelerin fırtına, sel ve aşırı sıcaklık yüzünden meydana gelen felaketlerden daha fazla mağdur olduğu kaydedildi.

 

Yaklaşık 480 bin kişi hayatını kaybetti

Sivil toplum kuruluşu “GermanWatch” tarafından hazırlanan bir rapor, son 20 yılda olağanüstü hava koşulları yüzünden dünyada yaklaşık 480 bin kişinin hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

 

En çok etkilenen ülkeler

Dünyanın dört bir yanında kayıtlara geçen 11 binin üzerindeki olağanüstü meteorolojik gelişme yüzünden 480 binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği bildirilirken, özellikle Haiti, Myanmar ve Porto Riko’nun can kayıplarının en fazla olduğu bölgelerin başında geldiğinin altı çizildi.

 

 

Maliyeti de ürkütücü

11 binin üzerinde gerçekleşen ve yaklaşık yarım milyon hayatına mal olan felaketlerin aynı zamanda  küresel ekonomiye 2 trilyon 560 milyar dolara mal olduğu belirtildi.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: