Asgari ücret belirlenemedi

İşçi tarafı 4 bin 600 önerdi, hükümet 4 bin 400 dedi.. Taraflar anlaşamadı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısı yarım saat sürdü, yeni ücret belirlenemedi.

Yaklaşık yarım saat süren toplantı sonrasında açıklama yapan Hür-İş temsilcisi Ali Yeltekin, “ Devlet iş veren oyunu yine sahnede. İçerde toplantı tutanaklarına imza atmadık ve bu toplantıyı resmi bir toplantı  olarak yürürlüğe koymadık. Çünkü toplantı sayımız 15 olan komisyon sayısının yarısından bir fazlasında 9 idik. 5 devlet 4 işçi tarafı. Eğer imza atmış olsaydık, devlet istediği rakamı geçirip Bakanlar Kurulu’na gönderecekti. Biz bu oyunu bozduk. Top hükümettedir. Komisyonu baştan çağırıp gerçek emekçiye açlık sınırının üzerinde bir ücreti vermek için çalışmasını bitirsin” dedi

 

4 bin 400’e hayır dedik

“5 aydır bir asgari ücreti belirleyemeyen bir devlet anlayışı diğer işleri nasıl çözecek” diyen Ali Yeltekin şöyle devam etti:

“4 bin 600 önerdik. Hayır dediler, 4 bin 400’den yukarı vermeyiz dediler. 4 bin 900’den 4 bin 600’e indik ama 4 bin 400’den yukarı gelmediler biz de reddettik. Hükümet gidip otursun ve belirleyecekse asgari ücreti çağırsın sadece işvereni belki de daha düşük bir ücrete imzalarlar. Ama geçim derdinde olan bu özel sektör çalışanları nasıl geçinecek umurlarında olur mu?”

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: