Basın-Sen: “Tüm sektörler kapandığında basının gelirleri de sıfırlanacak, hükümet derhal adım atmalı”

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir, tüm sektörler kapandığında açık olan basının tüm gelirlerinin de sıfırlanacağı gerçeğinin ortada olduğunu belirterek, “Hükümetten derhal bu konuda adım atmalarını ve 2020 yılında bir çanta erzaka muhtaç bırakılan basın emekçilerini bir daha aynı noktaya getirmemelerini talep ediyoruz” dedi.

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir, koronavirüse karşı alınan önlemlerin duyurulmasının ardından bir açıklamada bulundu.

Her koşulda en riskli meslek gruplarının başlarında gelen ve görevini sürdüren basın emekçilerinin, pandemi sürecinde de çalışmaya, en doğru haberi topluma aktarmaya devam ettiğini belirten Kişmir, BRT ve TAK’ta gerek rotasyon gerekse de evden çalışma sistemi konusunda halihazırda bir çalışma yapıldığını kaydederek, “Çağrımız özeldeki basın kuruluşlarınadır. Beklentimiz, imkanlarınız çerçevesinde belirtilen kapanma tarihleri arasında rotasyonlu çalışma sistemine geçmeniz, yine mümkün olan şekilde evden çalışılmasına müsade etmenizdir” dedi.

Kişmir, tüm sektörler kapandığında açık olan basının tüm gelirlerinin de sıfırlanacağı gerçeğinin ortada olduğunu belirterek, “Hükümetten derhal bu konuda adım atmalarını ve 2020 yılında bir çanta erzaka muhtaç bırakılan basın emekçilerini bir daha aynı noktaya getirmemelerini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın Emekçileri Sendikası Başkanı Ali Kişmir’in açıklaması şöyle:

“Her koşulda en riskli meslek gruplarının başlarında gelen ve görevini sürdüren biz basın emekçileri, pandemi sürecinde de çalışmaya, en doğru haberi toplumumuza aktarmaya ve yine bu haberlerimizle insanlarımızı doğru yönlendirmeye devam ediyoruz. Bilindiği üzere bugün hükümet ülke genelinde tam kapanma kararı almıştır.

BRT ve TAK’ta gerek rotasyon gerekse de evden çalışma sistemi konusunda halihazırda bir çalışma yapıldığını biliyoruz. Çağrımız özeldeki basın kuruluşlarınadır. Beklentimiz, imkanlarınız çerçevesinde belirtilen kapanma tarihleri arasında rotasyonlu çalışma sistemine geçmeniz, yine mümkün olan şekilde evden çalışılmasına müsade etmenizdir.

Öte yandan iş yerine gidecek olan tüm basın emekçilerinin illa tek bir kart ile bunu yapma zorunluluğu yoktur. Yanlış anlaşılma olmaması için altını tekrar çiziyoruz, işe gitmek zorunda olan tüm basın emekçileri örgütlü oldukları basın örgütüne üye olduğunu belirten kartını kullanarak işlerinin başına gidebileceklerdir.

Örneğin dünyanın tüm ülkelerinde geçerli olan ve Kıbrıs’ın kuzeyinde sadece Basın-Sen’in verdiği Uluslararası Basın Kartı bunlardan bir tanesidir. Diğer örgütlerimizin de verdiği kartlar izin belgesi yerine geçmektedir. Bu süreç bir kez daha biz basın emekçilerinin kamu görevi yaptığımızı görmek istemeyen gözlere sokmuştur. Duymak istemeyenlere de duyurmuştur. Fakat işin acı yanı bunu görüp duyanların özel sektördeki basın kuruluşları ile basın emekçilerinin ortaya koydukları kamu görevinin hakkını hala vermemekte diretmeleridir.

Tüm sektörler kapandığında açık olan basının tüm gelirlerinin de sıfırlanacağı gerçeği ortada durmaktadır. O nedenle hükümetten derhal bu konuda adım atmalarını ve 2020 yılında bir çanta erzağa muhtaç bırakılan basın emekçilerini bir daha aynı noktaya getirmemelerini talep ediyoruz.

Son olarak hükümetten diğer bir isteğimiz, bundan böyle basın açıklamalarını 10 gün süreyle ya online yapmaları ya da sadece devlet televizyonu ve devlet ajansını açıklama salonuna alarak bunun tüm basına servis edilmesini sağlamalarıdır. Bu konuda tüm özeldeki basın kuruluşları ile haber sitelerinden de anlayış bekliyoruz. 10 gün boyunca en azami kalabalığı yaratmak ve çalışanları en az risk altında çalıştırmak hepimizin görevi olmalıdır. Aynı şekilde hükümet derhal basın emekçilerinin aşılanma sürecini mutlak bir şekilde başlatmalıdır.

Böylesine riskli bir meslek gurubunun hala aşılanmaması kabul edilebilir değildir. Şimdiden anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir