Yeni Zelanda’da üç vaka çıktı şehir kapandı

Yeni Zelanda’nın en büyük şehri Auckland’da üç yeni tip Corona virüs vakası tespit edildi. Vakaların ardında kente üç günlük sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Kısıtlama kapsamında insanlar sadece temel ihtiyaçlar ve işe gitmek için evden çıkabilecek.

Yeni Zelenda’nın Auckland şehrinde 3 yeni tip corona virüs vakası tespit edildi. Yeni Zelanda Başkanı Jacinda Ardern, vakaların ardından Auckland’da 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını açıkladı. Ardern, ‘vakaların tespit edilmesinin ardından bu zor kararı almak zorunda kaldıklarını’ söyledi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Auckland kentine özgü üç günlük önlemler kapsamında insanlar yalnızca temel alışverişler veya işe gitmek için evden çıkabilecek, dükkanlar ve okullar kapanacak. Ardern bu önlemler sayesinde üç gün boyunca bu üç vakanın bulaşma ihtimaline odaklanacaklarını ve daha fazla test yapacaklarını söyledi.

Tespit edilen üç vaka, ülkenin diğer kentlerinde de korona virüsü tehdit seviyesinin artırılmasına yol açtı. Diğer kentlerde mağazalar ve okullar açık olsa da hükümet insanlara mümkünse alternatif çalışma yöntemlerine geçme tavsiyesi verdi. Auckland’daki üç vaka, bir çocuk ve ebeveynlerinde görüldü.

Haber sitesi stuff.co.nz’ye göre Yeni Zelanda Sağlık Direktörü Dr. Ashley Bloomfield “Bunun yeni varyantlardan biri olduğu varsayımına göre hareket ediyoruz” dedi.

Bir ada ülkesi olmanın avantajlarını da kullanan Yeni Zelanda’da aylar boyunca ülke içinde bulaş gerçekleşmemiş, ülkenin korona virüsü ile mücadelesi takdir toplamıştı. Beş milyon nüfuslu ülkede yalnızca 2 bin 300 vaka ve 25 ölüm tespit edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: