Connect with us

GÜNDEM

“İhale rekabetten uzak, tek bir adrese teslim!”

Published

on

Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi’ne katılan şirketlerden biri, ihalenin şartname ve usullerine itiraz etti ve “belli bir firma” hatta adeta belli bir “gemiden” söz edildiğini, herşeyin bir şekilde tek adresi “gösterdiğini” iddia ederek Rekabet Kurulu’na itiraz etti.

 

Akaryakıt temin ve taşıma ihalesinde gözler, Rekabet Kurulu’nda… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi’ne katılan şirketlerden biri, ihalenin şartname ve usullerine itiraz etti ve “belli bir firma” hatta adeta belli bir “gemiden” söz edildiğini, herşeyin bir şekilde tek adresi “gösterdiğini” iddia ederek Rekabet Kurulu’na itiraz etti. Şirket, İhale Komisyonu’nun ihale şartnamesi ile usulüne itirazını dile getirdiği dilekçesinde ilgili yasaları hatırlatarak itirazlarını dile getirdi. 269/2022 sayılı ihaleye ilgili yasal amirlere uygun olmadığını dile getiren şirketin hukuk yetkilileri; hem yakıtın temini hem de taşınmasının doğru olmadığını “Bulunacak olan yakıtın temini ve tedarikinde ayrıca geminin de katılımcıdan sağlanmasının istenmesi ihalenin belli ya da belirli kişilere ihale edileceğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Şirket avukatları itiraz başvurularında yalnızca bu konunun bile ihaleye katılımı sınırlayan, rekabeti olumsuz etkilen bir husus olduğunu, bunun yanında çok yüksek miktarda belirlenen teminat miktarının da bu kapsamda olduğunu dile getirdi.

“SPESİFİK BELLİ BAŞLI BİR GEMİ TARİFİ YAPILDIĞI AÇIKTIR…”

İhalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma Teknik Şartnamesinin de bazı maddeleri ile çelişkiler, eksiklikler içerdiğini iddia eden şirket, komisyona itiraz dilekçesini şu argümanlarlarla sıraladı; “Söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi olarak çıkması, ihalede doğru yakıt ile doğru taşıma ve nakliye ve/veya teslim hususların da ihaleyi ve/veya ihaleye katılmayı imkansızlaştırmaktadır. Söz konusu iki iş bir birinden ayrı işler olup, ihale süresinde sağlanması imkansız olmakla beraber, söz konusu iki işin birlikte ihale edilmesi de yine teknik ve/veya ticari açıdan da ihaleyi sakatlamaktadır. Bulunacak olan yakıtın temini ve tedarikinde ayrıca geminin de katılımcıdan sağlanmasının istenmesi ihalenin belli yada belirli kişilere ihale edileceğini göstermektedir. Kaldı ki, bu iki işin birlikte ihaleye çıkılması yine zincir bir işlem olarak algılanamayacak bir iş olup yalnızca gemi sahibi bir kimsenin katılımını sağlayacak bir biçim almıştır. Bu husus, İhaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur. Devamla söz konusu geminin, Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi Teknik Şartname kısmında 5.1 maddesinde; tarif edilen geminin özellikleri ile ilgili ölçüleri ile ilgili yapılan tarifi, vinçlerin tarifi, hortumların tarifi oldukça spesifik yapılarak belli başlı bir gemi tarifi yapıldığı açıktır. Söz konusu gemini tarifi veya geminin özelliklerinin tarifi yerine yapılan tarif belli bir gemiyi işaret etmektedir. İhaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur.”

“BELİRLENEN TUTAR YASAL OLSA DA YÜKSEK TUTARI NEDENİYLE REKABETİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

“Söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi İdari Şartnamesinin 37 nci maddesinde 2.500.000,00 USD kesin teminat miktarı belirtilmiştir. İhale Yasasında ise bu tutarın ihale miktarının % 5 inden az olamayacağı hükme bağlanmıştır. Belirlenen tutar her ne kadar yasal olarak geçerli bir tutar olsa da, çok yüksek bir şekilde belirlenmiş olması nedeniyle ihaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur. Yine söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi Teknik Şartnamesinin 2 inci maddesinde yakıtın özellikleri verilmiş olmasına karşın, 12 inci maddesinde, akaryakıt ile sıkıntıların ve/veya eksikliklerin ve/veya olumsuzlukların oluşması halinde, tabiri caiz; yakıt ile alakalı olmayan başkaca bir şeyin temin edilmiş olması halinde bile çok çok az kesintiler ile parasal cezalar ön görmektedir. Bu durumda dahi ihaleyi kazanan kimse yine ödenmesi ön görülen miktar/miktarların fazlaca kısmının yine tahsilini alabilecektir. Bu durum kamuyu fazlaca olumsuz etkilemesi yanında ihaleye katılan firmaların çoğalmasının sağlanmasının ne derece önemli olduğunu ve/veya şartnamelerin ne denli eksik olduğunu serahaten göstermektedir.” (Kıbrıspostası)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Başbakanlıktan sporcularımıza tam destek

Published

on

By

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Başbakan Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildiğin dikkat çekti ve Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza destek sağladıklarını belirtti

 

 

 

 

KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, 2024 Paris Olimpiyatlarına hazırlanacak olan Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabul etti.

Başbakan Ünal Üstel’in spor vizyonu çerçevesinde Milli Atlet Buse Savaşkan, 2 – 18 Ağustos 2024 tarihlerinde Fransa’da gerçekleşecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na Başbakanlık desteğiyle Portekiz’de hazırlanacak.

Buse’nin Olimpiyatlara katılım sağlayabilmesi adına, sporcuları Dünya ve Avrupa şampiyonalarında dereceler elde eden, Olimpiyatlara sporcu hazırlayan Ukraynalı profesyonel antrenör Gennadi Zuiev ile anlaşma sağlandı.

Buse’nin Gennadi Zuiev nezaretinde yaklaşık 8 aylık hazırlık sürecinde milli atletin malzeme, konaklama gibi tüm ihtiyaçları da Başbakanlık tarafından karşılanacak.

Buse kamp için bu sabah erken saatlerde adadan ayrılarak Portekiz’e gidecek.

CAHİTOĞLU: BUSE’NİN OLİMPİYATLARA KATILACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kabulde yaptığı açıklamada Buse Savaşkan’a Olimpiyat yolculuğu çalışmalarında başarılar diledi.

Cahitoğlu konuşmasında, “Başbakanımız Ünal Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildi. Özellikle bireysel sporlarda Olimpiyatlar zirvedir. Bu nedenle başta Buse Savaşkan olmak üzere bundan böyle Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza bu desteği Başbakanlık olarak sunacağız. Buse’nin Olimpiyatlara katılması ülke olarak en büyük arzumuzdur. Bu noktada Buse’nin sadece çalışmalarına odaklanabilmesi için her türlü desteği ona sunacağız. Buse’nin 2024 Paris Olimpiyatları’na katılacağına yürekten inanıyoruz ve ona şimdiden başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÜLKE TANITIMI NOKTASINDA SPORUN ÖNEMİ

Cahitoğlu ayrıca, geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde kurulacak olan Türk Devletleri Atletizm Birliği’nin İstanbul’daki ilk toplantısına katılan KKTC Atletizm Federasyonu Başkanı Ferhat Sakallı’dan da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Cahitoğlu, bu adımın çok önemli olduğuna vurgu yaparak ülke tanıtımı noktasında da sporun önemine değindi ve ilerleyen süreçte Türk devletleri ile yakınlaşmanın diğer spor dallarına da yayılacağını belirtti.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Merit, minikleri futbol turnuvasında buluşturdu

Published

on

By

Merit Otellerinin yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu yıl dört etkinlikle gerçekleştirilecek Merit Spor Oyunları çerçevesinde futbol turnuvası başladı.

  1. Merit Futbol Turnuvası’nda, Alsancak İlkokulu, Lapta İlkokulu, Karşıyaka İlkokulu ve Karaoğlanoğlu İlkokulu karşılaştı.

Lapta Spor Kulübü tesislerinde oynanan iki maçla başlayan turnuvada Alsancak İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu karşı, Lapta İlkokulu da Karşıyaka İlkokulu karşısında üstünlük sağladı.

Tek devreli lig usülü yapılan turnuvada ikinci hafta maçları gelecek hafta oynanacak. Üç hafta sonunda en fazla puanı toplayan okul şampiyon olacak.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bafra’ya dev yatırım

Published

on

By

 

Dem’s Contruction’a bağlı Hera projesi, Bafra’da 200 milyon dolarlık yatırım bütçesi ile alternatifi olmayan bir ilki gerçekleştiriyor. 200 milyon dolar yatırım bedeli ile inşa edilecek 348 adet otel tipi dairenin tanıtımı, görkemli bir etkinlikle gerçekleştirildi

 

 

Dem’s Contruction edindiği 25 yıllık tecrübeyi “Hera Luxury Resorts” projesine aktarıyor.

Bafra Oteller Mevkii’nin en güzel noktasında yer alan, yedi yılda ödenecek paranın geri alınabileceği ‘Hera Luxury Resorts Projesi’ KKTC’nin ilk ve tek tapulu otel odası olan projesini hayata geçiriliyor.

348 adet otel tipi dairenin tanıtımını yapan Dem’s Contruction, yatırım bedeli 200 milyon dolara sahip Hera Luxury Resorts, ünlü oyuncu sunucu Pınar Altuğ Atacan’ın sunumu ile; ünlü müzisyen Ozan Doğulu, şarkıcı Hera ve şarkıcı Beste Korkmaz’ın muhteşem sahne performansıyla tanıttı.

Tanıtım etkinliğinde konuşan Dem’s Contruction Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, “Projelerimizde lokasyonlara dikkat ediyoruz. Hera Luxury Resorts stratejik konumu, yatırımcılara sunduğu elverişli imkanları, doğal güzellikleri ve değerini her geçen gün artıran gayrimenkul seçenekleri ile Bafra bölgesinden tapu sahibi olabileceğiniz tek proje. Oteliniz eviniz olsun sloganıyla yola çıktık” dedi.

Süleyman Can, “Hera Luxury Resorts ilk ve tek akıllı oda sistemli bir proje. Bizim projelerimiz her beğeniye, tercihe ve bütçeye göre çeşitlilik göstermektedir. Böylelikle de yatırımcılarımıza birçok seçenek sunmuş oluyoruz.” diye konuştu.

ŞAMPİYON MELEKLERE ANLAMLI DESTEK

Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, Adıyaman’da konakladıkları otelin deprem nedeniyle yıkılması sonucu yaşamını yitiren 35 kişilik voleybol takımı için kurulan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ne, Venice projesinden bir dairenin gelirini hediye edeceğini belirtti.

Tanıtım etkinliğine katılan Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ‘‘Bafra Bölgesi’nde farklı bir konsept yaratılarak bir otel ortaya konulması esas ilgi çekendir. Bu farklı proje ile KKTC’de bu yatırımları düşündüklerinden dolayı DEM’S ailesine teşekkür ederim’’ dedi.

Meclis Başkanı Zorlu Töre de “KKTC gelişiyor, büyüyor ve kökleşiyor. KKTC’de ekonomik hamleler devam ediyor. Oteller zincirine yeni bir konsept ile Dem’s Contruction katkı sağlıyor. Dolayısı ile gurur duyuyoruz’’ açıklamasını yaptı.

 

Continue Reading

Trending