Connect with us

GÜNDEM

“Oy verme davranışlarında ciddi değişimler gözlemledik”

Published

on

Kıbrıs Türk Siyasal ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi SİTA, yerel seçimlere işaret ederek, Kıbrıs Türk toplumunda, siyasal eğilimler ve oy verme gerekçeleri bağlamında ciddi değişim kaydedildiğini gözlemlediklerini vurguladı

Yapmış olduğu ve ülke çapında büyük ses getiren “Siyaset ve İletişim Zirvesi”nin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

SİTA Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Tokel, Kıbrıs’ta demokrasinin inşası ve devamlılığı misyonu çerçevesinde, konusunda uzman bir akademisyen grupla  Kuzey Kıbrıs’ta oy verme davranışlarına yönelik geniş çaplı bir araştırma yapacaklarını duyurdu.

Seçmenlerin oy verme davranışları üzerine yapılacak bir araştırmanın hazırlıklarına başladıklarını kamuoyu ile paylaşan SİTA Yönetim Kurulu Başkanı Tokel,  araştırmanın akademi dünyası ile işbirliği içinde, Kıbrıs’taki seçmenin değişen ve dönüşen siyasi kültürle birlikte oy verme davranışlarını ve karar alma süreçlerini irdeleyeceğini ifade etti.

Tokel, şöyle devam etti:

“Araştırma, oy verme sürecindeki seçmenin motivasyonlarını ve tutumlarını ortaya koyarken, ulaşılacak bilimsel bilgi ile Kıbrıs’ta kapsayıcı demokrasi için çözüm önerilerinin geliştirilerek, tüm paydaşların bu misyon etrafında yeniden düşünmesine ve yeni yol haritalarının üretilmesine liderlik edecektir”

Özdemir Tokel, araştırmanın kapsamının, oy verme ve karar alma sürecindeki seçmenin, sosyolojik, rasyonel, ekonomik ve psikolojik etmenlerini içerecek şekilde tasarlanacağını da belirtti.

Kıbrıs Türk toplumunu demokratik bir şekilde ileriye taşıyacak ortak çözümlerin bulunması ve yol haritalarının oluşturulmasının büyük önem taşıdığının altını çizen Tokel, “SİTA tarafsız bir kuruluş olarak akademi dünyasıyla ortak çalışmalara imza atmaya,  sivil toplum kuruluşları, siyasal partiler, kurumlar ve diğer paydaşlarla birlikte ülke için çalışmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

SİTA’nın kuruluş misyonunun, Kıbrıs’ta demokratik ortamın kapsayıcı bir şekilde devamlılığı için bilimsel bilgi üreterek, daha iyi, daha dayanıklı ve sürdürülebilir bir toplum yaratmak olduğunu kaydeden Tokel, “Bu misyon doğrultusunda tüm paydaşları birlikte düşünmek  ve kollektif bir şekilde çözümler üretmek için bir araya getirmek son derece önemlidir. SİTA Kıbrıs Türk toplumunun siyasal, kültürel ve ekonomik açıdan daha iyiye doğru yönelmesi için gerekli olacak rasyonel ve evrensel bilgiyi ortaya koyarak, ilerlemek için çözüm üreten bir düşünce kuruluşu misyonu ile hareket etmeye devam edecektir” dedi.

Özdemir Tokel açıklamasında, 25 Aralık 2022 tarihinde yapılan yerel seçimlere işaret ederek, Kıbrıs Türk toplumunda, siyasal eğilimler ve oy verme gerekçeleri bağlamında ciddi değişim kaydedildiğini gözlemlediklerini de belirtti.

Bu çerçevede, bu değişimin araştırmalarla irdelenmesi gerektiğine vurgu yapan Tokel, SİTA olarak seçmenlerin oy verme davranışlarını bilimsel bir araştırmayla ortaya çıkaracak bir çalışmaya imza atacaklarını dile getirdi.

Tokel, “Günümüzde oy verme davranışları kimseye benzemeyen ve elde bilimsel bir veri olmadığından hiçbir siyasi partinin de üzerine çalışmadığı yeni toplumsal katmanlar var. Z kuşağı, Y kuşağı, beyaz yakalılar, prekarya, özel sektörün alt karman çalışanları, gelenekselci anlayıştan kopuk davranmaya başlayan iş dünyası, özel dar gelirli gruplar, gibi pek çok yeni seçmen grubu aslında seçimlerin kaderini etkiliyor. Tüm bunları araştırmada ele almak ve siyasi partilerle STK’ lara bilimsel veri sunmak araştırmanın temel amaçlarından biri olacak” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde seçmenin eğilimlerini ortaya çıkarması planlanan araştırma Şubat ayı içerisinde gerçekleştirilecek, raporlanacak ve Mart ayı başında kamuoyu ile paylaşılacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

AKSA, iki katı maliyetle elektrik satmaya çalışıyor

Published

on

By

AKSA, KIB-TEK’e iki katı maliyetle elektrik satmak için her türlü baskıyı devreye soktu… Kıbrıs Postası’nın kurum içi üst düzey bir yetkiliye de doğrulattığı söz konusu maliyet, elektrik kurumu KIB-TEK’te hali hazır maliyetin iki katı… AKSA, KIB-TEK’e iki katı maliyetle elektrik satmak için her türlü baskıyı devreye soktu… 8-10 USD-cent/kw maliyetle elektrik enerjisi üreten KIB-TEK’in, bazı kesimler tarafından daha yüksek maliyetle enerji temin etmeye zorlandığı, bu amaçla kuruma sistematik olarak siyasi baskılar yapıldığı ifade edildi. Baskıların arkasında ise mevcut maliyetin 18-20 USD-cent/kw’lık, yani neredeyse iki katı maliyetle elektrik satmaya çalışan AKSA olduğu öğrenildi. AKSA ile ilgili tartışmalar, bu yıl kimi zaman yargıya taşınan anlaşma ve sözleşmelerle öteden beri devam ediyor. Öte yandan dün Başbakan’ın AKSA ile maliyeti konuşmak üzere bir yıl sonra masaya oturacaklarini ifade ederek kablo ile elektriği şart koşması dikkat çekti. Başbakan’ın “maliye ilişkin” atıfta bulunarak AKSA ile 1 yıl sonra masaya oturacaklarını belirterek, “Maliyeti konuşacağız. 5 yıl içinde kablo ile elektrik gelmezse, AKSA ile sözleşme fesih olacak” ifadeleri dikkat çekti. (Kıbrıspostası)
Continue Reading

GÜNDEM

Nethouse’dan öğrenci kampanyası

Published

on

By

Ada’nın yerli ve lider internet firması Nethouse, öğrencilere yönelik yeni kurulumlara özel kampanya başlattı.

Aylık 171 TL’den başlayan fiyatlarla 16-27 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygun fiyatlı 9 aylık öğrenci paketlerinde Nethouse 5Ghz+ wifi hızı sunan Nethouse, geceleri 5 kat daha hızlı olacak.

KKTC’nin en geniş kablosuz ağına ve 5Ghz+ sinyal kalitesine sahip olan Nethouse, ödeme konusunda da öğrenciye kolaylık sağlayıp kredi kartına vade farksız ve blokesiz 3 taksit ile ödeme seçeneği sunuyor.

Müşteri bağlılıgı ve sadakatine önem veren ve hizmet kalitesinden emin olan Nethouse, rakiplerinin aksine müşteriyi zorunlu tutma adına taahhüt imzalatmıyor ve taahhüt kaynaklı çıkabilecek cayma bedeli yansıtmıyor.

HER 1 ARKADAŞ İÇİN +1 AY HEDİYE

“Arkadaşını al da gel” kampanyası ile herhangi bir arkadaşını yanında getiren kullanıcının hem kendine, hem de getirdiği arkadaşının alacağı paket üzerine +1 ay hediye internet veriyor.

Bu kampanyada arkadaş sayısı sınırlaması da olmayacağı için dileyen kullanıcı her ay 1 arkadaşını götürürse 1 yıl boyunca internete hiç para vermemiş olacak.

Ülkesini seven, ülkesi için yatırımlar yapan ve en son teknolojiyi vatandaşlarına sunmak için çalışan NETHOUSE kampanyalarından faydalanmak ve detaylı bilgi almak isteyenler 0392 4440555 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezleri ile iletişim kurabilir.

Continue Reading

GÜNDEM

Deprem komitesi, yeni ihale süreçlerini başlattı

Published

on

By

Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi toplandı. Komite, projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında, ülke genelinde tüm okulların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan projelerin ilgili yasa gereği Başbakanlık bünyesinde kurulan ‘Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi’nde değerlendirilmesine devam ediliyor.

“Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi” bu çerçevede bugün bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu başkanlık etti. Toplantıda komite, İMO tarafından daha önce projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten ve komiteye sunulan dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı.

Continue Reading

Trending