Connect with us

GÜNDEM

“Sorumsuzluğu yapanlar bedel ödemeli”

Published

on

CTP Milletvekili Asım Akansoy, elektrik kriziyle ilgili sorumsuzluğu yapanların bedel ödemesi gerektiğini söyledi ve “Biz CTP olarak bunun peşini bırakmayacağız” dedi

 

 

 

CTP Milletvekili Asım Akansoy, Mayıs TV’de Mayıs Manşet programında Meltem Sakin’in sorularını yanıtladı.

CTP Milletvekili Asım Akansoy, elektrik sorunu ile ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin açıklamalarına toplumun güveninin olmadığını belirterek, kriz anında ne yapılacağı konusunda vatandaşa bilgi verilmesi gerekirken, gecikmeli olarak açıklamaların yapıldığını söyledi. Akansoy, enerjiden sorumlu bakanın ülkede olmaması ve süratle çağrılmamış olmasının ise başka bir sorun olduğunu söyledi. Akansoy, ilgili bakanın bilerek gitmesi gibi bir durum söz konusu ise de bunun hesabının sorulması gerektiğini kaydetti. Akansoy, bu yaşanmakta olan facianın masaya yatırılıp konuşulması gerektiğini belirterek, ülkede yakıt sorunu varmış gibi gösterildiğini, ancak 2010 yılından beri bu konunun görüşüldüğünü, Ankara’nın yakıtın TPIC’ten alınması için baskı yaptığını söyledi. Akansoy, buradaki işbirlikçilerin rant elde etme peşinde olduğunu söyleyerek, toplumu elektriksiz ve kirli yakıta mahkum bıraktıklarını kaydetti. Akansoy, özellikle Erhan Arıklı döneminde TPIC ile daha ucuz elektrik alınacak iddiasıyla gündem yaratıldığını, günün sonunda hem nitelik hem de transfer bakımından yapımıza uygun olmadığından elektriksiz kaldığımıza vurgu yaptı. Akansoy, Türkiye’den iki jeneratörün geldiğini belirterek, yüksek maliyette elektrik sağlayan bu jeneratörlerin devreye sokulacağını söyledi. Akansoy, büyük ihtimalle mazotun piyasadan temin edileceğini kaydetti. Akansoy, tüm bu yaşananların büyük bir sorumsuzluğa denk gelmekte olduğunu ifade ederek, bunun bedelini bu sorumsuzluğu yapanların ödemesi gerektiğinin altını çizdi. “Biz CTP olarak bunun peşini bırakmayacağız” diyen Akansoy, bunu halka açıkça söylemek istediğini kaydetti. “Sorumlular yargıya taşınmalı” Akansoy, Başbakanın bu durumu yaşatanların kimler olduğunu halka izah etmesi gerektiğini belirterek, konunun polis üzerinden süratle yargıya taşınması gerektiğinin altını çizdi. Akansoy, akaryakıtın bu kadar pahalı ve hayatın bu kadar pahalı olduğu dönemde halka bunların yaşatılmasının kabul edilebilir olmadığını söyledi. Akansoy, uzun zamandır enterkornekte sistem üzerinden Güneyden elektrik alındığını belirterek, bize satacakları elektrik miktarının yaz dönemi olmasından kaynaklı çok yüksek olamayacağını düşündüğünü söyledi.

“TÜRKİYE BİZE 2 JENERATÖR HİBE ETTİ DİYE YÜZÜMÜZ GÜLMÜYOR”

Akansoy, KIBTEK’in yeni satrallerle desteklenmeye ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Türkiye’den gelen ve hibe olduğu söylenen iki jeneratörün santral olmadığını kaydetti. Akansoy, şöyle devam etti, “Bu gibi jeneratörler yüksek maliyetli olduğu bilinse de doğal afetlerde kullanılır. Jeneratör mazotla çalışır ve 4 saatte bir durdurulması gerekir. Çünkü soğutma sistemi yoktur. Bunların ayrıca servis bedelleri de oldukça yüksek olan cihazlardır. Mobil jeneratörlerin maliyetinin kilowatt saati 33 dolar centtir. Teknecikteki santrallerin üretim maliyeti 14 dolar centtir. Neredeyse 3 katı. Bize, size elektrik sağladık diyerek satacaklar. Türkiye bize 2 jeneratör hibe etti diye yüzümüz gülmüyor. Çünkü bizim ihtyacımız olan bu değil.” “Oyun içinde oyun” Akansoy, elektrik kurumunun bu iki jeneratör üzerine kurgulanamayacağını söyleyerek, ihtiyaç olan santraller için ihaleye çıkılmamasının tamamen oyun içinde oyunun döndüğünün gösterilmesi olduğunu belirtti. Asım Akansoy, burada bir rant olduğunu ve soruşturmanın mutlaka açılması gerektiğini ifade ederek, “yatırım yapılmamasını engelleyenler kim? Yatırım yapılmamasında AKSA’nın rolü var mı? Bakanların rolü var mı?” diye sordu. Akansoy, “Bu iş ne TIPIC ile olur ne de gelen iki jeneratörle. KIBTEK’e yeni yatırımın yapılması şarttır” dedi. “DEVLETSENİZ VATANDAŞINIZIN TÜKETİM DÜZENİNİ KORUMANIZ GEREKİR”

Akansoy, bir devletin bazı stratejik alanları kendisinin yönetmesi gerektiğini belirterek, bunlardan birinin elektrik olduğunu söyledi. Akansoy, güneş enerjisinin bugün saklanabilir bir enerji olmadığını belirterek, kabloyla elektrik konusunun ise yıllarca tartışıldığını, bir yere varılamayacağının ise artık çok net ortada olduğunu kaydetti. Akansoy, geriye sadece rüzgar kaldığını onda da sadece Sadrazamköy bölgesinin verimli olduğunu kaydetti. Akansoy, akaryakıt fiyatlarının dünyada çeşitli sebeplerle oynamakta olduğunu söyleyerek, petrol fiyatlarının vatandaş tarafından bire bir karşılanması kadar vahşi bir şeyin olamayacağını belirtti. Akansoy, “Devletseniz vatandaşınızın tüketim düzenini korumanız gerekir. Dolayısıyla biz özelleştirmeye şiddetle karşı olduğumuzu defalarca söyledik. Elektrik stratejik bir sektördür ve bunu devlet yönetmelidir” diye konuştu. Akansoy, CTP’nin iktidara gelir gelmez ilk işinin bu uygulamalarla halkın canını yakanlardan hesap sormak olacağını söyledi. “ÜLKENİN AYAĞA KALKMASI MÜMKÜN”

Akansoy, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin aşılması için ortak akıl geliştirilmesi gerektiğini söyleyerek, ülkenin ayağa kalkması ve kendi kendini yönetmesinin mümkün olduğunu kaydetti. Akansoy, “Bırakmıyorlar. Bırakmaları için mücadele edeceğiz” dedi. Akansoy, TPIC ve uluslararası ihale meselesinin tamamen bunu göstermekte olduğunu belirterek, kaynağı belli olmayan yakıtın ülkeye taşınmaması gerektiğini, uluslararası ihaleye çıkılarak bilimsel verilerle yakıtı ülkemize getirmemiz gerektiğini söyledi. Akansoy, “Bunu biz ödemiyor muyuz? Bıraksınlar da kendi kararımızı kendimiz verelim” diyerek, halkın en büyük güç olduğunun farkına varması gerektiğini söyledi. “VARLIK İÇİNDE YOKLUK”

Asım Akansoy, Kıbrıslı Türklerin varlık içinde yokluk çekmekte olduğuna vurgu yaparak, Rum Lider Anastasiaidis tarafından Güven Yaratıcı Önlemler adı altında bir paket sunulduğunu belirtti. Akansoy, şöyle devam etti, “Bakıyoruz bu Güven Yaratıcı Önlemler paketinde neler var diye. Ercan’ın uluslararası uçuşlara açılması BM gözetiminde olacak. İlk defa Ercan uçuşlara açılıyor. Mağusa Limanının AB ülkelerine gümrüksüz mal ihracatı yapması. Mağusa limanına bir birim açılacak ve giden mallar BM tarafından denetlenecek. Türkiye Kıbrıs Cumhuriyeti gemilerine limanlarını açacak. Rumlar bunun karşılığında Kapalı Maraş’ın 550 ve 789 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararları çerçevesinde BM yönetimine devredilmesini ve eski sakinlerine devredilmesini istiyor.”

“GYÖ’LER MÜZAKERE EDİLMELİYDİ”

Akansoy, CTP olarak bunun değerli bir paket olduğunu ilk günden söylediklerini anımsatarak, bunun müzakere edilmesi gerektiğini belirtti. Akansoy, “Biz bunu kabul et demiyoruz biz bunun müzakere edilerek Kıbrıslı Türklerin çıkarlarını gözetleyecek şekilde kabul edilmesini istiyoruz” diyerek, “düşünün ki bunun olması durumunda ve GYÖ’ler yürürlüğe girmiş olsa ülke turist kaynayacak. Ülkedeki insanların turiste mal satmaktan anası ağlayacak. Üretim odaklı bir ekonomik modele geçiş söz konusu olacak” şeklinde konuştu. “Burası dünyanın tanımadığı Türkiye’nin arka bahçesi haline getirilmiş bir toprak parçasıdır” Akansoy, bir süre sonra Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Rum tarafına karşı bir öneri sunduğunu belirterek, Tatar’ın önerilerinin güven yaratıcı öneriler olmadığını söyledi. Akansoy, Tatar’ın önerisinin işbirliği yapmak, Doğu Akdenizdeki gazı birlikte çıkarmak olduğunu söyleyerek, “bir yanda Kıbrıslı Türklerin acil ihtiyacını karşılayacak önlemler olduğunu , diğer yanda ise işbirliği yapalım da belki KKTC’yi tanıtırız var” dedi. Akansoy, Tatar’ın kendini bilmez önerileri karşısında bunun bedelini Kıbrıslı Türklerin ödemekte olduğunu ifade etti. “Kimsenin bizi kandırmaya hakkı yoktur” Akansoy, şöyle devam etti, “Unutulmamalıdır ki burası normal bir devlet değildir. Kimsenin bizi kandırmaya hakkı yoktur. Burası dünyanın tanımadığı Türkiye’nin arka bahçesi haline getirilmiş bir toprak parçasıdır. Bir an önce AB değerleri nezdinde uluslararası bir yapının parçası olması ve federal kıbrısa entegre olması gerekmektedir. Bizim vizyonumuz dar alanda küçük paslaşmalar değildir. Bizim vizyonumuz darı açmaktır. İnsanların daha rahat nefes almasını ve daha çok yere ulaşmasını sağlamaktır. Bunun da ne olduğu açıktır. İki eşitlik temelinde federal Kıbrıs”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Başbakanlıktan sporcularımıza tam destek

Published

on

By

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Başbakan Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildiğin dikkat çekti ve Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza destek sağladıklarını belirtti

 

 

 

 

KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, 2024 Paris Olimpiyatlarına hazırlanacak olan Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabul etti.

Başbakan Ünal Üstel’in spor vizyonu çerçevesinde Milli Atlet Buse Savaşkan, 2 – 18 Ağustos 2024 tarihlerinde Fransa’da gerçekleşecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na Başbakanlık desteğiyle Portekiz’de hazırlanacak.

Buse’nin Olimpiyatlara katılım sağlayabilmesi adına, sporcuları Dünya ve Avrupa şampiyonalarında dereceler elde eden, Olimpiyatlara sporcu hazırlayan Ukraynalı profesyonel antrenör Gennadi Zuiev ile anlaşma sağlandı.

Buse’nin Gennadi Zuiev nezaretinde yaklaşık 8 aylık hazırlık sürecinde milli atletin malzeme, konaklama gibi tüm ihtiyaçları da Başbakanlık tarafından karşılanacak.

Buse kamp için bu sabah erken saatlerde adadan ayrılarak Portekiz’e gidecek.

CAHİTOĞLU: BUSE’NİN OLİMPİYATLARA KATILACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kabulde yaptığı açıklamada Buse Savaşkan’a Olimpiyat yolculuğu çalışmalarında başarılar diledi.

Cahitoğlu konuşmasında, “Başbakanımız Ünal Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildi. Özellikle bireysel sporlarda Olimpiyatlar zirvedir. Bu nedenle başta Buse Savaşkan olmak üzere bundan böyle Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza bu desteği Başbakanlık olarak sunacağız. Buse’nin Olimpiyatlara katılması ülke olarak en büyük arzumuzdur. Bu noktada Buse’nin sadece çalışmalarına odaklanabilmesi için her türlü desteği ona sunacağız. Buse’nin 2024 Paris Olimpiyatları’na katılacağına yürekten inanıyoruz ve ona şimdiden başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÜLKE TANITIMI NOKTASINDA SPORUN ÖNEMİ

Cahitoğlu ayrıca, geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde kurulacak olan Türk Devletleri Atletizm Birliği’nin İstanbul’daki ilk toplantısına katılan KKTC Atletizm Federasyonu Başkanı Ferhat Sakallı’dan da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Cahitoğlu, bu adımın çok önemli olduğuna vurgu yaparak ülke tanıtımı noktasında da sporun önemine değindi ve ilerleyen süreçte Türk devletleri ile yakınlaşmanın diğer spor dallarına da yayılacağını belirtti.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Merit, minikleri futbol turnuvasında buluşturdu

Published

on

By

Merit Otellerinin yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu yıl dört etkinlikle gerçekleştirilecek Merit Spor Oyunları çerçevesinde futbol turnuvası başladı.

  1. Merit Futbol Turnuvası’nda, Alsancak İlkokulu, Lapta İlkokulu, Karşıyaka İlkokulu ve Karaoğlanoğlu İlkokulu karşılaştı.

Lapta Spor Kulübü tesislerinde oynanan iki maçla başlayan turnuvada Alsancak İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu karşı, Lapta İlkokulu da Karşıyaka İlkokulu karşısında üstünlük sağladı.

Tek devreli lig usülü yapılan turnuvada ikinci hafta maçları gelecek hafta oynanacak. Üç hafta sonunda en fazla puanı toplayan okul şampiyon olacak.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bafra’ya dev yatırım

Published

on

By

 

Dem’s Contruction’a bağlı Hera projesi, Bafra’da 200 milyon dolarlık yatırım bütçesi ile alternatifi olmayan bir ilki gerçekleştiriyor. 200 milyon dolar yatırım bedeli ile inşa edilecek 348 adet otel tipi dairenin tanıtımı, görkemli bir etkinlikle gerçekleştirildi

 

 

Dem’s Contruction edindiği 25 yıllık tecrübeyi “Hera Luxury Resorts” projesine aktarıyor.

Bafra Oteller Mevkii’nin en güzel noktasında yer alan, yedi yılda ödenecek paranın geri alınabileceği ‘Hera Luxury Resorts Projesi’ KKTC’nin ilk ve tek tapulu otel odası olan projesini hayata geçiriliyor.

348 adet otel tipi dairenin tanıtımını yapan Dem’s Contruction, yatırım bedeli 200 milyon dolara sahip Hera Luxury Resorts, ünlü oyuncu sunucu Pınar Altuğ Atacan’ın sunumu ile; ünlü müzisyen Ozan Doğulu, şarkıcı Hera ve şarkıcı Beste Korkmaz’ın muhteşem sahne performansıyla tanıttı.

Tanıtım etkinliğinde konuşan Dem’s Contruction Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, “Projelerimizde lokasyonlara dikkat ediyoruz. Hera Luxury Resorts stratejik konumu, yatırımcılara sunduğu elverişli imkanları, doğal güzellikleri ve değerini her geçen gün artıran gayrimenkul seçenekleri ile Bafra bölgesinden tapu sahibi olabileceğiniz tek proje. Oteliniz eviniz olsun sloganıyla yola çıktık” dedi.

Süleyman Can, “Hera Luxury Resorts ilk ve tek akıllı oda sistemli bir proje. Bizim projelerimiz her beğeniye, tercihe ve bütçeye göre çeşitlilik göstermektedir. Böylelikle de yatırımcılarımıza birçok seçenek sunmuş oluyoruz.” diye konuştu.

ŞAMPİYON MELEKLERE ANLAMLI DESTEK

Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, Adıyaman’da konakladıkları otelin deprem nedeniyle yıkılması sonucu yaşamını yitiren 35 kişilik voleybol takımı için kurulan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ne, Venice projesinden bir dairenin gelirini hediye edeceğini belirtti.

Tanıtım etkinliğine katılan Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ‘‘Bafra Bölgesi’nde farklı bir konsept yaratılarak bir otel ortaya konulması esas ilgi çekendir. Bu farklı proje ile KKTC’de bu yatırımları düşündüklerinden dolayı DEM’S ailesine teşekkür ederim’’ dedi.

Meclis Başkanı Zorlu Töre de “KKTC gelişiyor, büyüyor ve kökleşiyor. KKTC’de ekonomik hamleler devam ediyor. Oteller zincirine yeni bir konsept ile Dem’s Contruction katkı sağlıyor. Dolayısı ile gurur duyuyoruz’’ açıklamasını yaptı.

 

Continue Reading

Trending