“Hiçbir suçu olmayan insanları linç ettik”

 

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Neşet Koçkar’ın tartışmalara konu olan ziyaretini değerlendirerek Anex firmasının KKTC ekonomisine kazandırılmasının büyük önem taşıdığını; bu ziyaretin gerçekleşmesi sırasında yapılan bürokratik hatalardan kendisinin sorumlu tutulamayacağını açıkladı.

Üstel şunları söyledi:

“İlgilendiğimiz insanların kim olduğunu bir kez daha tekrarlamak istiyorum: Anex firması, küresel ölçekte 6-7 milyon insanı turizm merkezlerine taşıyan bir firmadır. Türkiye’ye konaklandırdığı Rus turist sayısı 2 milyon; Güney Kıbrıs’ta ise 500 bin kadardır. Böyle bir firmanın en yetkili isimlerini, Kuzey Kıbrıs’a kazandırmanın, özellikle de salgın krizinden sonra ihtiyaç duyacağımız dış kaynak düşünüldüğü zaman ne kadar önemli olduğu ekonomi veya turizm ile ilgili olabilecek herkes tarafından anlaşılabilir bir şey olmalıdır.”

Koçkar ve ekibinin yurda girişi ve konaklaması sırasında muhaceret ve sağlık kurallarına uyulması gerektiğini; kimsenin bu kurallardan kaçmak talebinde bulunmadığını anlatan Üstel,  “Sayın Neşet Koçkar’ın ekibinde kimlerin olduğu veya olacağı benim için elbette ikinci derece önemli bir husustur. Herkesin izlediği gibi gelenler arasında iki kardeşinin varlığı da herkesin dikkatini çekmiş olmalıdır. Turizm Bakanı olarak ben, söz konusu ihale ile ilgili şirket yetkililerinin KKTC’ye gelme talepleri olduğunun tarafıma iletilmesi üzerine konuyu önerge ile Bakanlar Kuruluna ilettim. Gerekli sağlık önlemlerinin alınması veya muhaceret işlemlerinin yapılması ilgili bakanlıkların sorumluluklarında olan konulardır. Bunlar benim görevim değildir; diğer bakan arkadaşlarımın görev alanlarına müdahale etmeyi de doğru bulmadım” şeklinde konuştu.

“Ekibin yurda girişinde gerekli işlemler yapılmamış veya gerekli sağlık önlemleri alınmamışsa bunun soruşturulmasına elbette itiraz edecek değilim ve bunun hesabının sorulmasını ben de isterim” diye konuşan Bakan Üstel, bu konuda yapılacak soruşturmaya destek olacağını belirtti.

Lapta’ya yapılacak marina yatırımının ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını vurgulayan Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, bu ihalenin gelişimi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Lapta Marina ihalesine katılan Kıbrıs Arenco firmasının ihaleden çekildiğini gösteren bir yazıyı 27 Şubat’ta Lapta Belediyesi’ne gönderdiği; Lapta Belediye Başkanı’nın ise 15 Mayıs’ta Koçkar’a ait olan Cyprus Delux Global Travel Ltd’e bir yazı göndererek projeye ilgilerinin devamını sağlamaya çalıştığı ve 26 Haziran 2020 tarihinde ihaleyi kazanan 1.şirketin süresinin dolacağı bildirilmişti. Bu durumda şirketin adamıza gelmeyi talep etmesinde daha doğal ne olabilir ki?

Yapılan tam da budur. Bu temas ve incelemeler yarıda kalmışsa bunun sorumlusu, bu gereksiz tartışmayı yapan veya gerekli muhaceret ve sağlık işlemlerini yapmayan ilgili bakanlıklardır.

Yaşanan olumsuzluklar varsa bunların faturasını Sayın Neşet Koçkar ve arkadaşlarına kesmeye çalışmak ise çok büyük bir hata olur. Onlar havalimanından çıkışımız şöyle olsun; konaklamamız böyle ayarlansın diye bir talepte de bulunmamışlardır. Biz, önce siyasiler olarak, sonra toplum olarak yaptığımız aleni tartışmalar ile bu insanları fazlası ile rencide ettiğimizin farkında mıyız? Hiçbir suçu olmayan insanları adeta linç ettik. Bu sağlıklı bir davranış değildir.”

Ünal Üstel; Lapta’daki Marina Projesi ile ilgili birinci şirketin ihaleyi aldığını ve 49 yıllık kiralanmasını şart koştuğunu kaydetti.

Üstel; Hukuk Dairesi’nden alınan görüş sonrasında Bakanlar Kurulu’nun 49 yıllık kiralanmasına müsade etmediği ve başvuru talebini reddediğini dile getirdi.

Bu kararlar sonrasında şirketin rencide olduğunu belirten Üstel, şirketin ihaleden vazgeçtiğini ve hakkın otomatik olarak ikinci şirkete geçtiğini kaydetti.

Bakan Üstel şöyle konuştu: “O bölgenin bu yatırıma ihtiyacı vardı, ben turizm bakanıyım ve turizm yatırımı olacağı için önerileri ve gerekçeleri sunduk gerekli mercilere ulaştırdık.

Birinci şirketin ihaleden vazgeçmesi sebebi ile hakkın ikinci şirkete geçtiğini kaydeden Turizm Bakanı Üstel, Müteahhitler Birliği Başkanı Gürcafer’in ikinci şirketle irtibata geçelim demesi üzerine bu şirket buraya davet edildi.” Dedi.

Turizm Bakanı Üstel, bu insanları hiç görmediğini belirterek konu ile ilgili belediye başkanının tutarsız açıklamalar yaptığını söyledi.  

Turizm Bakanı Üstel sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben bu konuda politika yapmıyorum. Lapta Belediyesi’nde çalışan ve iki aydır maaş alamayan çalışanları düşündüm. Ben Turizm bakanıyım. Bu yatırım benim bakanlığımı ilgilendirir. Bu süreçte, Müteahhitler Birliği başkanı, böyle bir şirket olduğunu, yatırımcı olduğunu, adaya gelmelerini istedi. Ben de ilgilendim.

Pandemi nedeniyle Mart ayında gelemeyen bu yatırımcılar, Bakanlar Kurulu kararı ile şimdi geldi. Benim Bakanlar Kurulu’na verdiğim önergede, liste de, gerekçe de gerekli yerlere bilgilendirme de vardı. İnsanlar geldiler ama hemen ayrıldılar. Belediye başkanı tutarsız açıklamalar yaptı. İnsanlar rahatsız oldu ve ülkelerine gitti. Dedikodular bu insanları yıprattı. Büyük bir otel ve marina yapımı için geldiler. Ben onlarla hiçbir şekilde görüşmedim.

Ben turizm bakanıyım. Bu insanları görmedim ve konuşmadım. Neden torpil yapayım? Saygın bir kurumun başkanı rica etti, ben bunların adaya gelmesini sağladım. Ben uğraşıyorum ki bölgeye büyük bir yatırım gelsin. Lapta Belediye Başkanı ise siyaset yapacak, beni karşısına alacak diye bu açıklamaları yapmak ne alaka?

Belli ki, partilim ya da değil, belediye başkanının arkasında birileri vardır.

Lapta Belediye Başkanı’nın yaptığı tamamen siyaset yapmak Sen bölgen için yatırım gelsin diye uğraşın Ben o bölgenin milletvekiliyim Sen bağımsız bir başkansın Bu tamamen bir siyasi hesaplaşmasıdır UBP’nin içinden de olabilir bu siyasi hesaplaşma Ben bu yatırımın ne getirisi olup olmadığına bakarım Turizme büyük bir hareket gelecekti Ama yapılan tutarsız açıklamalar sebebi ile bu iş çok farklı yerlere gitti. Komşumuz güneye bir bakın ne yatırımlar yapılıyor Bizim de bu fırsatımız olabilirdi Ama yanlış uygulanan tutum sonucu kaybettik Rus asıllı bir şirketti Ruslar o yüzden geldi Başka bir şey yaptılarsa ben bunu bilemem Benim görevim turizm Nasıl gittiler otele  Nerde kaldılar bilmem Bunu araştırsınlar Herşey ortaya çıkar”

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: