Yeni hükümet nasıl olacak?

 

Cumhurbaşkanlığı seçiminin bugün yapılan ikinci turunda KKTC’nin 5. Cumhurbaşkanı görevine seçilen UBP Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, yeni görevine başlamasıyla ülkede yeni bir hükümetin de kurulacağını söyledi.

Tatar, Anayasal değerlendirmeler yapılarak hükümetle ilgili sürecin belirleneceğini; sayı itibarıyla bir sıkıntı olursa o zaman seçim hükümetinin de gündeme gelebileceğini ifade etti.

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından BRT TV’de canlı yayına katılan Ersin Tatar, hükümet konusunda şu anda net bir şey söylemenin doğru olmadığını, bir takım istişareler gerektiğini kaydederek “Ben tecrübelerimle, bu süreci de en iyi şekilde yöneteceğimize inanıyorum. Çünkü kadrolar oradadır. Kadrolar gerekli kararları alacaktır. Bu sürecin çok da uzayacağı yok” dedi.

Her halükarda bir hükümetin, şimdiki hükümetin yerini alacağını ifade eden Tatar, özetle şöyle konuştu:

“Sayı itibarıyla sıkıntı olursa o zaman seçim hükümeti de gündeme gelebilir. Bunun cevabını net olarak veremiyorum ama bir hükümet çalışması olacak. Halkın Partisi zaten istifa etti. Ben de Cumhurbaşkanı seçildiğim için şimdi hükümet düşmüştür. HP’li bakanlar hâlâ bana istifalarını sunmadı. Ben Başbakanlığı bıraktığım gün hükümet yerinde olmaz. Onların istifası vardır, yoktur fark etmez. Yeni bir hükümet kurulacak.”

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir