KTTO yeni önlemler önerdi!

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, doğru ve zamanında alınacak tedbirlerin, vaka sayılarının düşürülmesinde büyük önem taşıdığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Ticarer Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada pandemiyle ilgili doğru ve zamanında alınacak tedbirlerin önemine vurgu yapıldı.

‘Tam kapanma kararı alınmadan önce yapılabilecekler vardır’ denilen açıklamada şunlar kaydedildi:

 

Korona virüs ülkemizde görüldüğü günden bu güne savunduğumuz gibi ‘ sağlık’ herşeyin başında gelmektedir. Fakat bu ekonomik yaşamı ve özel sektörü işvereni ile , çalışanı ile yok sayılarak, göz önünde bulundurmayarak yapılamaz.

Hepimiz büyük bir sorumluluk taşıyoruz. İş yerlerimizi kapatmamız demek bir çok vatandaşımızın işsiz kalması, maaş alamaması, evine ekmek götürememesi demektir.

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu tarafından alınan ‘kısmi kapanma’ kararında tüm kurallara harfiyen uyduk. Kendi insiyatifimizle perakende mağazalarımızın çalışma saatlerinde kısıtlama yaparak 10:00-18:00 saatlerine aldık.

Unutulmamalıdır ki kamu çalışanları her şartta maaşlarını alıp evlerine ekmek götürebilecek, fakat özel sektör için ayni durum söz konusu olmayacaktır.

İşte bunun için ‘tam kapanma’ kararı alınmadan önce uygulayabileceğimiz, ekonomiyi dara düşürmeden alabileceğimiz önlemler vardır.

Vakaların artış gösterdiği ve yoğunlaştığı yerlerde ‘Bölgesel Kapanma’ uygulanması

Çalışma saatlerinin sektör bazında vardiya usülü ve kısıtlı saatlere çekilmesi (Kamu çalışanları dahil)

Özel sektör, başta hizmet sektörü olmak üzere, çalışanlarının aşılanması

Uygulanabilecek tüm kamu ve reel sektörde online sisteme geçilmesinin sağlanması

Sokağa çıkma yasağı için ayrı düzenlemeler yapılıp

-Cumadan başlayan hafta sonunu dahil sokağa çıkma yasağı (Nöbetçi eczaneler hariç)

-65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı

-Çalışan iş yerlerinin Covid-19 tedbrilerine tam uyması, Belediye ve Kolluk Kuvvetleri ile iş birliği içerisinde denetimin artması

İş yerlerimizi ve çalışanlarımızı ayakta tutacağının garantisini devlet verebiliyorsa o zaman tam kapanalım. Aksi takdirde geçtiğimiz hafta sonu belirttiğimiz gibi alınacak tüm önlemlerde biz elimizi taşın altına koymaya kararlıyız. Tüm kurallara uygun çalışılmasını sağlamak için elimizden geleni yapacağımızı belirtiriz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir