Girne bölgesi için alınan ek koronavirüs tedbirleri uygulamaya girdi

Girne bölgesi için alınan ek koronavirüs tedbirleri bugün itibariyle uygulamaya girdi.

Sağlık Bakanlığı’nın Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nde alınan kararlar doğrultusunda yerel Koronavirüs vakalardaki artışı düşürmek amacıyla aldığı ek tedbirler bugün uygulamaya girdi.

Alsancak-Karşıyaka arasındaki bölgelerde bulunan eğlence yerleri, bar, club, meyhane, sinema, kıraathane/kahvehane, bet ofisleri, spor salonları, masaj salonları, internet cafeler, berber, kuaför, güzellik salonları ve dövme salonlarıyla faaliyetleri bu sabah saat 05.00’den itibaren kapatıldı. Restoran, pastane, cafe, büfe vb. yerlerin sadece paket servisleri ve yerinden alma hizmetleri açık olacak şekilde düzenleme yapılacak.

Okullarda eğitim yüz yüze ve seyreltilmiş şekilde başlarken, Çatalköy-Karşıyaka arasındaki bölgede bulunan özel ve devlet okullarında bölgedeki bulaş nedeniyle online eğitime geçilecek.

ALSANCAK – LAPTA BÖLGESİ İÇİN KRİTİK KARARLAR BAKANLAR KURULUNDA

Bölge başkanlarının talebi üzerine Alsancak Belediyesine gelen Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ ile görüşmesinde yeni ek tedbirlerin alındığı ve ilgili tedbirlerin Bakanlar Kuruluna gönderildiği bildirilmişti.

Bakanlar Kurulunun onayına sunulan ek tedbirler ise şöyle:

  • Alsancak ve Lapta bölgesinde yarından itibaren 65 yaş üstü kişilerin aşılanması yoğunlaştırılacak. Buna göre koordinasyonu Alsancak ve Lapta Belediye ekipleri sağlayacak ve çok kısa bir süre içinde bölgede aşılanma çalışmaları hız kazanacak.
  • Bölgede yapılan test sayıları artırılacak, düzenli ve rastgele PCR testleri yapılacak.
  • Şu an kapalı olan esnafın yeniden açılabilmesi için hafta içinde denetimler arttırılacak ve denetim sonuçlarına göre bölge esnafının yeniden açılması yönünde çalışmalar yapılacak.
  • Ayrıca iki belediye başkanın ortak önerisi ile daha önce talep edilen ancak karara bağlanmayan önerileri Bakanlar Kurulundan yeniden talep edildi.
  • Bölgenin giriş çıkışlarının kapatılması
  • Gazinoların kapatılması
  • Yerel yönetimlerin Esnaf ile ilgili denetleme ve ceza yetkilerinin bir an önce verilmesi

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: