“Küçük menfaatler uğruna ülke menfaatlerini kaybetmek üzereyiz”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, BRT’de yayınlanan “Manşet +” programında koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

Sağlık Bakanı Pilli, bazı önlemler alındığını ancak bunların yeterli olmadığının artan yerel vakalarla görüldüğünü belirterek, daha fazla önlem almak gerektiğini söyledi.

Yerel vaka sayısında henüz kritik eşiğe henüz gelinmediğini söyleyen Bakan Pilli, kritik eşiğe gelmemek için tedbirleri şimdiden arttırmak gerektiğini vurguladı.

Bakan Pilli, Bakanlar Kurulu’nun bugün toplanması gerektiğini de ifade ederek şöyle konuştu:
“Bakanlar Kurulu’nun bugün toplanması gerekiyor. Başbakan’ın da bu yönde o sinyali verdiğini söyleyebilirim. Bazı şeylerin tartışılması gerekiyor. Sokağa çıkma yasağı, bazı yerlerin kapanması gibi kararları Bakanlar Kurulu alabilir. Şubat ayında yerel vakaların artması halinde önlem alınacağını söylemiştim. Demek ki yeterli önlemleri alamadık. 40 yaşında sağlık sorunu olmayan bir genci kaybettik. Çok üzgünüm ve sabaha kadar uyuyamadım” dedi.

Şu an itibariyle yaşları 37, 51 ve 57 olan 3 hastanın COVID-19 nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirten Bakan Pilli, vatandaşlara “daha çok kişiyi kaybetmemek için kurallara uyun” çağrısı yaptı.

Pilli, “Çok küçük menfaatler uğruna ülke menfaatlerini kaybetmek üzereyiz. Küçük menfaatler peşine düşerlerse, 2021 de toplum olarak kaybederiz. Nisan’da ülke ekonomisini canlandırmak için çalışıyoruz. Sadece aşıyla bu iş olmaz. Aşılar şarttır ama kendimize düşen görevi de yapmalıyız. Bir tedbir almazsak sağlık da gider, hiçbir şey kalmaz” dedi.

Pandemi Hastanesi’ndeki bazı eksiklerin tamamlandığını da söyleyen Pilli, “Öğleden sonra bazı hastalar Pandemi Hastanesi’ne taşınmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir