“Kaş yapayım derken göz çıkarmak üzeresiniz!”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada hükümetin ‘kapanma’ kararı eleştirilerek alınan kararlarla vaka sayısının düşmeyeceği savunuldu. Açıklamada, “Kaş yapayım derken göz çıkarmak üzeresiniz!” ifadelerine yer verildi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Turgay Deniz, yazılı bir açıklama yaparak hükümetin Girne ve Lefkoşa için aldığı ‘kapanma’ kararını eleştirdi.

Söz konusu kararın ülke genelinde vaka sayısının düşmesine neden olmayacağını savunan Deniz, bölgesel olarak alınan kararların açıklanma şeklini de eleştirerek ‘İtalya’ örneğini verdi.

Bölgesel kapanmalar nedeniyle vatandaşların ‘kapanmayan yerlere’ akın etmesinin salgının yayılmasına neden olacağının altını çizen Deniz, apaçık bir hata yapıldığını vurguladı.

“ÖZEL SEKTÖRE HİÇBİR DESTEK AÇIKLANMADIĞI GİBİ, ÖNLEMLER DE BELLİ DEĞİL”

Ekonomi anlamında Lefkoşa ve Girne’de özel sektör için hiçbir desteğin açıklanmamasının yanı sıra sonraki süreçler için de herhangi bir önlemin bildirilmediği vurgulanan açıklamada, hızlıca alınmış kararların ülkeyi ileri götürmek yerine çok daha vahim bir duruma düşüreceğine işaret edildi.

Açıklama şu şekilde:

“KKTC Hükümeti’nin sadece Lefkoşa ve Girne’de kapanma kararı başlatması, ülke genelinde vaka sayısının düşürülmesinde bir anlam ifade etmeyeceği aşikârdır.

Bölgesel Kapanma Kararı’nın (Lefkoşa ve Girne)  basına düşmesinden sonra birçok vatandaşımız, Gazimağusa ve İskele’ye doğru harekete geçmiş bu bölgelere adeta akın etmişlerdir. Bu akın sonraki günlerde ülke genelinde birçok pozitif vaka olarak bize geri dönecektir. Ülkemiz şu an bir kaos içerisindedir. Yaşanan bu bölge değiştirme eylemi, kaş yapayım derken göz çıkararak, bulaş olmayan bölgeleri de tehlike altına atmıştır. Hükümet buna derhal bir son vermeli, kapatacaksa tüm ülkeyi kapatmalıdır. Bölgesel kapanma uygulanması örneği dünyada da mevcuttur. Birçok uzman, İtalya’da benzer hatanın yapıldığını ve bu ülkede, Koronavirüs salgınının aşırı yaygınlaşmasına sebep olduğunu belirtmiştir. Alınan bu kararla ülke olarak şu an bu hatayı yaptığımız apaçık ortadadır.

Hükümet bu süreçte ekonomik olarak Lefkoşa ve Girne’de bulunan özel sektöre hiç bir destek açıklanmadığı gibi, önümüzdeki süreçte de ülke geneline yayılması muhtemel bulaş için ne gibi önlemler almayı düşünmektedir? Zira bu kararı açıklarken vatandaşlara evlerinde kalma çağrısı bile yapmamış, herkesin bölge değiştirmesine zaman tanımıştır.

Alelacele alınmış kararlar bizi bir adım ileriye götürmez, aksine başladığımız yerden çok daha vahim bir duruma götürür. Bunun sonucunda ülkede önlenemez bir vaka artışından, Lefkoşa ve Girne’de batmış iş yerlerinden, işsiz kalan çalışandan başka bir şey kalmaz!

Bu işin doğrusu  tüm ülkenin izolesini sağlamak, tüm vatandaşların evlerinde bu süreci geçirmelerini sağlamak için ülke genelinin kapanmasıdır.

Unutmamalıyız ki  kısa süreli önlemler sadece anlık fayda sağlayabilir, tüm halkımızın sağlığı ve ekonomimiz için alınacak kararların geleceğe dönük olması büyük önem taşımaktadır.

Bu yüzden bir kez daha hükümeti almış olduğu kararı düşünmeye; kaş yapayım derken göz çıkarmadan , derhal tüm ülkeyi kapatması çağrısı yapıyoruz.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: