“Toplumsal seferberlik ilan etmekten başka bir yolumuz yok!”

TIP-İŞ Başkanı Ahmet Varış, “49’u yerel, 52 vaka… Tehlikenin farkında mısınız?” diye sordu, bir an önce toplumsal seferberlik ilan edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (TIP-İŞ) Başkanı Ahmet Varış, son 24 saatte saptanan 52 vakayı işaret ederek, “Tehlikenin farkında mısınız?” diye sordu.

Koronavirüs vaka sayısında rekor üstüne rekor kırıldığını kaydeden Varış, bir an önce toplumsal seferberlik ilan edilmesinden başka yol olmadığını vurguladı.

Ahmet Varış’ın sosyal medya paylaşımı şöyle:

“Tehlikenin farkındamısınız? 49’u yerel toplam 52 vaka… Her geçen gün saptanan Koronavirüs vakalarının sayısında rekor üstüne rekor kırıyoruz. Hastanede yatmayı gerektirecek daha ağır durumdaki vakaların sayısı gün geçtikçe katlanarak artıyor.

Yoğun bakımda tedavi alması gereken hastaların sayısının günlük olarak artması bir yana yaş ortalaması da giderek azalıyor. Diğer bir deyişle komplike kronik hastalığı olmayan, bağışıklık sistemi daha güçlü insanlarımızda bile Koronavirüs enfeksiyonu daha ağır bir tabloda ilerliyor.

Bir an önce toplumsal seferberlik ilan etmekten başka herhangi bir yolumuz yok!

  • Maske-mesafe-hijyen başta olmak üzere tedbirlere uyulmalı,
  • Aşılama programı genişletilerek hızlandırılmalı,
  • Acil Durum Hastanesi’yle ilgili gerekli kontroller ve düzenlemeler yapılarak yasal mevzuata uygun hale getirilmeli,
  • Koronavirüs ve Koronavirüs dışı hastaların hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için hekim, hemşire ve diğer çalışanlarla ilgili yeterli kadrolar ivedilikle oluşturulmalı,
  • Aylardır bu mücadelenin en önemli unsurlarından olan ve çok yorulan temaslı takip ekibi genişletilmeli,
  • Bilimsel ilkeler gözetilerek sağlık profesyonellerinin sesine kulak verilmelidir.”

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: