Dünya genelinde toplam vaka sayısı 105 milyonu aştı

Dünya genelinde koronavirüs salgınında vaka sayısı 105 milyon 137 bini aşarken, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 milyon 284 bine yükseldi; iyileşenlerin sayısı 76 milyon 854 bini geçti…

Vaka sayısı ABD’de 27 milyon 163 bini, Hindistan’da 10 milyon 802 bini, Brezilya’da 9 milyon 354 bini ve Rusya’da 3 milyon 917 bini aştı.

Koronavirüsün kökenini araştıran Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti, Vuhan’daki saha çalışmalarında Çinli yetkililerin kendileriyle iş birliği yaptığını belirtti.

Avrupa Birliği’nde (AB) perakende satışların ortalaması, salgın nedeniyle 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 0,8 geriledi.

Almanya Etik Kurulu, koronavirüs aşısı olanlara virüsün yayılmasını önlemek için getirilen kısıtlamalardan muaf tutularak imtiyazlar verilmesine karşı çıktı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Rusya’nın koronavirüse karşı geliştirdiği “Sputnik V” aşısından bugün 10 bin doz teslim alacaklarını duyurdu.

İran’da da “Sputnik V” aşısının 500 bin dozdan oluşan ilk partisinin başkent Tahran’a ulaştığı bildirildi.

Kuveyt’in koronavirüs tedbirleri kapsamında pazar gününden itibaren iki hafta boyunca yalnızca vatandaşlarının ülkeye girişine izin vereceği bildirildi.

Japonya’da parlamento, koronavirüs ile mücadele önlemlerine uymayan kişi ve kurumlara ceza verilmesini kapsayan yasa değişikliğini onayladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, Venezuelalı göçmenlere koronavirüs aşısı yapılması için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Sağlık Bakanlığı ekiplerince koronavirüs vakalarını tespit etmek amacıyla ücretsiz yapılan PCR test uygulaması durduruldu. Sağlık Bakanlığında yapılan açıklamada, “Aşırı yoğunluk ve talep nedeniyle kapasitenin üzerine çıkılması sebebiyle ülke genelinde yapılan PCR testleri, ikinci bir duyuruya kadar durdurulmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Suudi Arabistan’da koronavirüs tedbirleri kapsamında halka açık yerlerde bir aylık süre ile toplanma yasağı getirildi.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia, ülkede koronavirüs 9 ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin kademeli olarak gevşetileceğini söyledi. Şubat ortasına kadar bazı koronavirüs yasaklarının kademeli olarak kaldırılacağını bildiren Gakharia, 8 Şubat’tan itibaren toplu taşıma araçlarının çalışmasına izin verileceğini, aynı gün pazarların da açılacağını söyledi.

Mısırlı insan hakları örgütleri ve aktivistler, ülkede son 24 saatte polis merkezlerinde tutulan 3 siyasi tutuklunun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Özbekistan’da cezaevindeki mahkumların yüzde 9’unun çeşitli dönemlerde koronavirüs ile enfekte olduğu bildirildi.

Malezya Savunma Bakanlığı, sokağa çıkma yasağı kapsamında kuaförler, güzellik salonları ve oto yıkamacıların yarından itibaren faaliyete devam edeceğini açıkladı.

KIBRIS’TA SON DURUM: TOPLAM VAKA SAYISI 34 BİNE DAYANDI

Kıbrıs genelinde toplam 33 bin 963 pozitif vaka tespit edildi.

Güney Kıbrıs’ta tespit edilen 31 bin 379 vakası bulunuyor. Toplam ölüm sayısı 205…

KKTC’de toplam vaka sayısı 2584’e ulaşırken, ölüm sayısı ise 14…

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: