Wuhan’daki DSÖ ekibi çalışmalarını tamamladı: “Kaynağını bulamadık”

Wuhan’da koronavirüsün kaynağını araştıran DSÖ ekibi çalışmalarını tamamlamasının ardından “Wuhan’dan çıktığına ve yarasaların bulaştırdığına dair kanıt yok” açıklaması yaptı.

Koronavirüsün kaynağını bulmak için Çin’in Wuhan şehrine giden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyeti incelemelerini tamamladıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Heyet salgının kaynağı olarak bir hayvana ulaşamadıklarını ve elde ettikleri yeni bulguların resmi büyük oranda değiştirmediğini açıkladı.

YARASALARIN KORONA BULAŞTIRDIĞINA DAİR KANIT YOK

Yeni tip Koronavirüsün çıktığı yer olarak düşünülen Wuhan’da haftalardır araştırmalar yürüten DSÖ ekibi, yarasa ve pangolinlerin Koronavirüsü insanlara bulaştırdığına dair bir kanıt olmadığını belirterek, “Aralık 2019’dan önce Wuhan’da Kovid-19 olduğuna dair de bir kanıt yok” açıklamasını yaptı.

LABORATUVARDAN SIZMIŞ OLMA İHTİMALİ YÜKSEK

DSÖ yetkilileri, virüsün Wuhan’dan önce Çin’in diğer bölgelerinde çıkmış olabileceğini belirtti. Yetkililer öte yandan, virüsün laboratuvardan sızmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu kaydetti.

İLK KEZ WUHAN’DA TESPİT EDİLMİŞTİ

Dünya, Koronavirüs salgınından ilk kez Çin’in 31 Aralık 2019’da Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığının” ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

Hastalık, ilk kez Wuhan’da deniz ürünleri gıda pazarını ziyaret eden kişilerde görülmüş, sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle 17 Kasım’da ilk hasta hastaneye başvurmuştu.

Akciğer iltihaplanmasına yol açan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta Koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilen, daha önce bilinmeyen türdeki bir Koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: