Arıkan’dan eğitim için yol haritası

UBP Lefkoşa Milletvekili 11. Sıra Adayı Özgür Arıkan, verdiği demeçte, aday olma nedenini hazırladığı 5 ana başlık altında dile getirdi. Hergün bir ana maddesini yayınlayacağımız adaylık nedeninin ilk maddesini okuyucularımızla paylaşıyoruz. “
1. ÇOCUKLARIMIZ İÇİN EĞİTİM… “
Eğitim sistemine değinen Özgür ARIKAN, Sistemin bir bütün olarak yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.
Arıkan şöyle dedi: Okullarımızdan öğretmenlerimize, müfredatlardan materyallere ve ulaşıma kadar tüm detaylar masaya yatırılmalıdır. Eğitim Sistemi ile ilgili uzun zamandır ekibimizle çalışıyoruz. Çalışmalarımız sonuçlanmıştır. Projelerimiz, uzmanlarına teslim edilmek üzere hazırdır. Eğitim Sistemini yeniden gözden geçirmek için gerekli doneler dosyalanmıştır. Ancak bunu tek başımıza yapabilmemiz mümkün ve doğru değildir. Bizler ilk adım için gerekli olan temellerin atılabilmesi adına küçük bir çalışma yaptık. Bizler için büyük, ancak eğitim sistemi için küçük bir çalışma.
Kurgulanması gereken devasa bir sistem vardır. Projelerimizi eğitimin teknik uzmanları ve eğitimle ilgili sendikalar ile paylaşarak uzun soluklu bir yola çıkmayı hedefliyoruz. Burada yapılacak olan çok çalışma vardır.
Bazıları;
– İlçelerimizde okul sayılarımız yeterli mi?
– Okul sayılarımız yeterli değilse ki değildir, hangi çalışmalar yapılmalı?
– Mevcut okullarımızda kaliteli eğitim için öğretmen sayımız yeterli mi?
– Öğrenciler okullarına hangi koşullarda ulaşıyor?
– Uygun koşulların sağlanması nasıl mümkün olabilir?
– Eğitim Bakanlığı’nın ve okullarımızın bilişim altyapıları ne durumdadır? İyileştirilmesi için neler yapılabilir?
– Yükseköğretimin kalitesini artıracak önlemler neler olmalı? Bu başlıklar ve fazlası çözüm önerileri ile birlikte dosyalanmıştır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: