Connect with us

GÜNDEM

Bu tuzağa düşmeyin!

Published

on

Lefkoşa’da yaşayan Ukrayna uyruklu bir kadının Kaymakamlıktan izinsiz şekilde sosyal medyadan kendi şahsi banka hesap numaralarını vererek savaş mağduru Ukraynalı çocuklar adına bağış topladığı ortaya çıktı. İzinsiz yapılan bu girişim üzerine harekete geçen Lefkoşa Kaymakamlığı Adli Şube’ye ihbarda bulundu Lefkoşa’da yaşayan Ukrayna uyruklu Albina R. adlı kadının Kaymakamlıktan izin almadan Ukraynalı çocuklar adına bağış topladığı ortaya çıktı.
Söz konusu kadının sosyal medya hesabından kendi şahsi banka hesap numaralarını vererek savaş mağduru Ukraynalı çocuklara yardım edilmesi için yaptığı çağrı, şüphe uyandırdı. Kadının hiçbir izin almadan yaptığı bu girişim, dolandırıcılık şüphesi uyandırdı. Facebook hesabından Ukrayna’da savaş mağduru 310 çocuğu Kıbrıs’a getireceği vaadini veren söz konusu kadının, bu çocukları rehabilite etmek için Kaplıca’da bir otele yerleştireceği sözünü de verdiği dikkat çekti.
ÜNİVERSİTELERE DE DADANDI
Öte yandan Ukrayna uyruklu Albina R.’nin ülkede üniversiteler başta olmak üzere çeşitli eğitim merkezlerine de giderek Ukrayna’dan öğrenci getirmeyi teklif ettiği öğrenildi. Ukrayna’da 70 bin üniversite öğrencisi olduğunu dile getiren ve bu öğrencileri Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere getirmeyi teklif eden söz konusu kadının hareketleri, şüpheleri daha da artırdı.
LEFKOŞA KAYMAKAMLIĞI POLİSE İHBARDA BULUNDU
Öte yandan Lefkoşa Kaymakamlığı, Ukrayna uyruklu Albina R.’nin izinsiz şekilde bağış toplamaya çalışmasına karşı harekete geçti. Konuyla ilgili şikayetler üzerine devreye giren Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, Polis Genel Müdürlüğü Adli Şube Bölümüne bilgi verdi. Polisin, Akkuş’un şikayeti üzerine soruşturma başlatmaya hazırlandığı öğrenildi.
HALKIN SESİ’ne açıklama yapan Lefkoşa Kaymakamı Bora Akkuş, Ukrayna uyruklu Albina R. adlı kadının Ukraynalı çocuklar adına bağış toplamak için Kaymakamlıktan herhangi bir izin almadığını açıkladı. Akkuş, söz konusu yardım kampanyaları için yasaya göre ilgili Kaymakamlıklara müracaat edilmesi gerektiğini ve yetkili birimlerin onay vermesi halinde ile ruhsatlandırma karşılığı yardım toplanabileceğini söyledi. Dernek ya da hayır kurumları gibi kurumların Kaymakamlıklara müracaat ederek makbuz karşılığı bu işlemi yürüttüğünü anlatan Akkuş, “İlgili şahıs bize gelmedi. Kaymakamlığa danışmadan hesap açılamaz” dedi. Akkuş bu konuda aldığı şikayetler üzerine Polis Genel Müdürlüğü’ne bilgi verdiğini ve polisin de gerekli soruşturmayı yapacağını dile getirdi.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNDEM

Uluslararası Halk Dansları Ekiplerinden Evkaf‘a teşekkür

Published

on

By

Ülkemizde ilki gerçekleştirilen Kuzey Kıbrıs Uluslararası Halk Dansları Festivali için Kıbrıs’ta bulunan Türkiye, Meksika, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan halk dansları ekiplerinin temsilcileri Kıbrıs Vakıflar İdaresi’ni ziyaret etti. 29 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalin sponsorlarından olan Kıbrıs Vakıflar İdaresi‘ne nezaket ziyaretinde bulunan halk dansları ekipleri, sağlanan katkılardan dolayı da Genel Müdür Prof. Dr. İbrahim Benter‘e ayrıca teşekkür etti.
Continue Reading

GÜNDEM

Havaalanında niye ambulans yok?

Published

on

By

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü kurallarına ve işletme şartlarında havaalanında 24 saat ambulans bulundurma ve acil servis gibi sağlık hizmeti verilmesi zorunlu olmasına rağmen T&T Şirketi bu kurala uymuyor

 

 

 

İşletmeciliği Taşyapı firması olan T&T Şirketinin yaptığı havaalanında uzun bir zamandır ambulans ve sağlık hizmetinin verilmediği ortaya çıktı.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve T&T Şirketinin KKTC ile anlaşma şartlarında havaalanında 24 saat ambulans bulundurma ve yine havaalanı içerisinde acil servis gibi sağlık hizmeti verilmesi zorunlu olmasına rağmen T&T Şirketi’nin bu kurala uymadığı belirlendi.

Sivil Havacılık Dairesi yetkililerinin bu konuda derhal önlem alınması konusunda yetkili birimlere çağrı yaptığı, T&T Şirketi’ne ve Sağlık Bakanlığı’na da bu konuda yazı yazdığı öğrenildi.

Hükümet yetkilileri ve ilgili bakanlıklar bu konuda henüz bir girişimde bulunmazken, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda neden harekete geçmediği bilinmiyor.

ICAO kurallarına göre olası uçak kaza, kırım ve yangınlara müdahil olması için Havaalanı’nda zorunlu olarak ambulans bulundurulması ve bu ambulansların hiçbir surette başka amaçlar için meydanı terk etmemesi gerektiği belirtiliyor.

Ancak buna rağmen havaalanındaki ambulans, bölgedeki köylere hizmet verdiğinden Havaalanı’nda bulunmuyor.

Bu ciddi eksiklik karşısında yetkili birimlerin derhal harekete geçmemesi nedeniyle havaalanında yaşanacak herhangi bir sağlık sorunu ya da olası bir kazada müdahalenin erken yapılamayacak olması, büyük bir ihmali de beraberinde getiriyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri’nde bu kez Osman Alkaş var

Published

on

By

Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un kaleme aldığı “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin dördüncü kitabında ünlü Kıbrıslı Türk tiyatro ve sinema oyuncusu Osman Alkaş’ın ilham veren hikayesi, okuyucularıyla buluştu

Kıbrıs Türk Toplumunun kültürüne ve yaşamına büyük katkılar sunan kahramanların ilham verici hikayelerini okuyucuyla buluşturan “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin dördüncü kitabı, ünlü oyuncu Osman Alkaş’ın hikayesini okuyucularıyla buluşturuyor.

 

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurucularından olan Alkaş, Kıbrıs Türk halkı arasında popüler olan Torba programının yapımını da üstlendi. “Züğürt Ağa”, “Gölgeler ve Suretler”, “Ölümlü Dünya”, “Sarmaşık”, “Hükümet Kadın”, “Cinayet Süsü”, “Hababam Sınıfı Yeniden” gibi Türk sinemasının önemli yapımlarının yanı sıra “Öyle Bir Geçer Zaman ki”, “Alef”, “Seni Kalbime Sakladım”, “İyi Günde Kötü Günde” gibi pek çok televizyon dizisinde de rol alan Osman Alkaş’ın kariyer yolculuğu ve yaşam hikayesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt’un kaleminden “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri” serisinin dördüncü kitabıyla geleceğe taşınıyor.

Dördüncü kitabı piyasaya çıkan serinin ilk üç kitabında ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhurriyet’inde farklı alanlarda önemli toplumsal izler bırakan duayen müzik öğretmeni Yıldan Birand, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ve Ramadan Cemil İşletmeleri’nin sahibi, iş kadını Işın Ramadan Cemil’in hayat hikayesi konu ediliyor.

Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri serisinin dördüncü kitabı ile okuyucuyla buluşmaya devam etmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Girne Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mutlu Soykurt, yeni kitabında sadece başarılı oyuncu kariyeri ve kimliği ile değil kurucularından olduğu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ile Kıbrıs Türk halkına tiyatro aşkını aşılayan isimlerin başında gelen Osman Alkaş’ın hikayesini okuyuculara aktarmaktan büyük bir keyif aldığını ifade ederken, mütevazi kişiliği, yeteneği ve samimiyetiyle hepimizin gönlüne taht kurmuş bir değerimizin yaşam yolculuğunda, onu bugünlere taşıyan deneyim ve yaşam öğretilerini kaleme almak benim için büyük bir onur” dedi. “Bu topraklardan çıkan en önemli sinema ve tiyatro oyuncularından biri olan Osman Alkaş’ın kariyer yolculuğu ve yaşamıyla deneyimleriyle pek çok kişiye örnek olacağına şüphem yok” diyen Yrd. Doç. Dr. Soykurt, “Kuzey Kıbrıs’ın Değerleri kitap serisinin yeni kahramanlar ve hikayeler ile topluma ilham vermeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

 

Continue Reading

Trending