Connect with us

GÜNDEM

En iyi bilim insanları listesine YDÜ damgası

Published

on

Research.com’un yayımladığı en iyi bilim insanları listesine; KKTC, Kıbrıs ve Türkiye dereceleri ile YDÜ akademisyenleri damga vurdu

 

“En İyi Bilim İnsanları” listesinde; YDÜ’den Prof. Başer “Biyoloji ve Biyokimya” alanında Kıbrıs genelinde birinci, Türkiye’de ikinci en iyi bilim insanı olarak yer aldı. Aynı listede; Prof. Turjman “Bilgisayar Bilimleri” alanında KKTC’de birinci olurken Prof. Özsöz ve Prof. Çalış ise “kimya” alanında KKTC’nin en iyi ilk iki bilim insanı olarak yer aldı

 

 

 

Uluslararası araştırma portallarından Research.com, dünyanın ve ülkelerin en iyi bilim insanlarını sıraladığı listeyi açıkladı. Yakın Doğu Üniversitesi akademisyenleri “Biyoloji ve Biyokimya”, “Bilgisayar Bilimleri” ve “Kimya” alanlarında elde ettikleri KKTC, Kıbrıs ve Türkiye dereceleri ile büyük bir fark yarattı.

Bilim insanlarının sadece kendi alanlarında imza attığı bilimsel çalışmaların dahil edildiği D-Indeks verileri baz alınarak hazırlanan listede, bilim insanlarının alanlarında aldıkları ödüller ve atıf sayıları da göz önünde bulunduruldu.

Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı ve Yakın Doğu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. K. Hüsnü Can Başer, Research.com’un en iyi bilim insanları sıralamasında “Biyoloji ve Biyokimya” alanında Kıbrıs geneli ve KKTC’de en iyi bilim insanı olurken Türkiye’de de bu alanda ikinci sırada yer aldı.

Alkaloitler, uçucu yağlar ve doğal ürünler üzerinde yürüttüğü çalışmalarla adından söz ettiren Prof. Dr. Başer, Türkiye florasına dahil beş yeni bitki türünün isimlendirilmesine de katkı sağladı ve dört bitkiye adı verildi. 883’ü uluslararası hakemli dergilerde olmak üzere kariyeri boyunca 1,083 makale yayımlayan Prof. Dr. Hüsnü Can Başer, 150’nin üzerinde kongre bildirisi ve 62 adet kitaba da imza attı. Bilim Akademisi Derneği’nin de üyesi de olan Prof. Dr. Başer’in TUBİTAK Bilim Ödülü dahil ulusal ve uluslararası pek çok ödülü bulunuyor.

Research.com, dünyanın ve ülkelerin en iyi bilim insanlarını sıraladığı listede “Kimya” alanına ise Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özsöz ve Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çalış damga vurdu.

Aralarında TÜBİTAK Bilim Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ulusal ve uluslararası ödüle sahip olan Prof. Dr. Mehmet Özsöz, Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olarak yürüttüğü çalışmalarla Research.com tarafından “Kimya” alanında KKTC’nin en iyi bilim insanı olarak gösterildi. Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Çalış ise aynı alanda KKTC’nin en iyi ikinci bilim insanı olarak gösterilirken bu alanda KKTC’den başka bir isim yer almadı. Türkiye Doping Kontrol Vakfı, Ankara Üniversitesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi, Hacettepe Üniversitesi Farmakognozi Araştırma ve Geliştirme Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan TUBİTAK Bilim Ödülü sahibi Prof. Dr. İhsan Çalış, Ankara Eczacı Odası, Farmasötik Bilimler Ankara Derneği, Gesellschaft für Arzneipflanzenforschung, American Society of Pharmacognosy, Bilim Akademisi Derneği’nin de üyesi. 2018’de Erzurum’da yeni keşfedilen “Geven Otu” türüne de Prof. Dr. İhsan Çalış’ın ismi verilerek “Astragalus İhsancalisii” olarak adlandırılmıştı.

Yakın Doğu Üniversitesi Yapay Zeka ve Robotik Enstitüsü Müdürü ve  Yapay Zeka ve Nesnelerin İnterneti Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Fadi Al-Turjman ise “Bilgisayar Bilimleri” KKTC’nin en iyi bilim insanı olarak yer aldığı listede, dünyanın ise en iyi ilk 3,600 bilim insanı arasında yer aldı. Türkiye genelinde ise alanının en iyi ilk 5 akademisyeni arasında gösterilen Prof. Dr. Fadi Al-Turjman, Akıllı IoT sistemleri, kablosuz ve mobil ağ mimarileri ile yapay zeka gibi alanlarda imza attığı çalışmalarla, Haziran 2022’de ilk kez verilen Dr. Suat Günsel Onur Ödülü Altın Madalyası’nın da sahibi olmuştu.

Alanlarında dünyanın en saygın bilim insanlarının Yakın Doğu Üniversitesi çatısı altında buluştuğuna vurgu yapan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Research.com’un yayımladığı dünyanın en iyi bilim insanları listesinde yer alarak üniversitemizi ve ülkemize büyük bir gurur yaşatan kıymetli Hocalarımız bunu bir kez daha gösterdi” ifadesini kullandı.

Üniversite olmanın asli unsurlarından birinin insanlık yararına bilim üretmek olduğunu hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Gerçekleştirdikleri çalışmalarla alanlarında bilimsel ilerlemeye büyük katkılar sunarken genç araştırmacılara da ilham veren kıymetli bilim insanlarımızın onore edilmesinden büyük bir mutluluk duyduk” ifadesini kullandı.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Nethouse’dan öğrenci kampanyası

Published

on

By

Ada’nın yerli ve lider internet firması Nethouse, öğrencilere yönelik yeni kurulumlara özel kampanya başlattı.

Aylık 171 TL’den başlayan fiyatlarla 16-27 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygun fiyatlı 9 aylık öğrenci paketlerinde Nethouse 5Ghz+ wifi hızı sunan Nethouse, geceleri 5 kat daha hızlı olacak.

KKTC’nin en geniş kablosuz ağına ve 5Ghz+ sinyal kalitesine sahip olan Nethouse, ödeme konusunda da öğrenciye kolaylık sağlayıp kredi kartına vade farksız ve blokesiz 3 taksit ile ödeme seçeneği sunuyor.

Müşteri bağlılıgı ve sadakatine önem veren ve hizmet kalitesinden emin olan Nethouse, rakiplerinin aksine müşteriyi zorunlu tutma adına taahhüt imzalatmıyor ve taahhüt kaynaklı çıkabilecek cayma bedeli yansıtmıyor.

HER 1 ARKADAŞ İÇİN +1 AY HEDİYE

“Arkadaşını al da gel” kampanyası ile herhangi bir arkadaşını yanında getiren kullanıcının hem kendine, hem de getirdiği arkadaşının alacağı paket üzerine +1 ay hediye internet veriyor.

Bu kampanyada arkadaş sayısı sınırlaması da olmayacağı için dileyen kullanıcı her ay 1 arkadaşını götürürse 1 yıl boyunca internete hiç para vermemiş olacak.

Ülkesini seven, ülkesi için yatırımlar yapan ve en son teknolojiyi vatandaşlarına sunmak için çalışan NETHOUSE kampanyalarından faydalanmak ve detaylı bilgi almak isteyenler 0392 4440555 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezleri ile iletişim kurabilir.

Continue Reading

GÜNDEM

Deprem komitesi, yeni ihale süreçlerini başlattı

Published

on

By

Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi toplandı. Komite, projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında, ülke genelinde tüm okulların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan projelerin ilgili yasa gereği Başbakanlık bünyesinde kurulan ‘Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi’nde değerlendirilmesine devam ediliyor.

“Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi” bu çerçevede bugün bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu başkanlık etti. Toplantıda komite, İMO tarafından daha önce projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten ve komiteye sunulan dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı.

Continue Reading

GÜNDEM

Cahitoğlu: “Sporun tüm alanlarına yatırım yapacağız”

Published

on

By

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi ve gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını belirtti

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, gençlerin spora yöneldiğinde kötü alışkanlardan uzaklaşacağını ve sağlıklı yaşamı tercih edeceğini belirterek, gençlerin spora yönelmesi için sporun tüm alanlarına yatırım yapmak gerektiğini söyledi.

Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu ve yönetimini ülkeye kazandırdıkları tesis için kutlayan Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in vizyonu doğrultusunda kalan sürede tesise gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Cahitoğlu, sporda tesisleşmeye önem verdiklerini kaydederek, güzel tesisleri bütün bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

Başbakanlık Müsteşarı  Hüseyin Cahitoğlu, Girne’de bulunan Doğan Türk Birliği tesisini yerinde inceleyerek Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu’dan bilgi aldı.

Cahitoğlu tesisi incelemesinde yaptığı açıklamada, Bayar Piskobulu’nun şu anki tesisi ülkeye kazandırmak için verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerden olduğunu söyledi. Kısa süre önce bölgeyi incelemeye geldiğinde şu anki yerin farklı durumda olduğunu bugün ise mükemmel bir tesisin özelde Doğan Türk Birliği, genelde ise ülke sporuna kazandırıldığını söyledi. Bayar Piskobulu’nun ve yönetiminin bu tesisi açma sözünü verdiğini anımsatan Başbakanlık müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kısa süre sonra açılışını yapacakları tesis için emeği geçenlere teşekkür etti, hayırlı olması dileğinde bulundu.

YATIRIMLARI HIZLANDIRACAĞIZ

Özellikle gençlerin, sağlıklı zemin ve sağlıklı alanlarda hayat sürmeleri için bu tür tesislerin şart olduğunu ifade eden Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in de vizyonu doğrultusunda sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi. Cahitoğlu “Gençlik spora yöneldiğinde kötü alışkanlıklardan uzaklaşır; sağlığı ve sağlıklı yaşamı tercih ettiğini söyleyerek, bugün ülkenin mükemmel bir tesis kazandığını böyle güzel tesisi bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

 

 

Continue Reading

Trending