Connect with us

GÜNDEM

Kıbrıs’ta ilkleri başaran bir profesör: Ferhat Erişir

Published

on

 

 

Ülkede sağlık alanında birçok ilke imza atan, Türkiye’de dahil yapılmayan  operasyonları KKTC’de yapmayı başaran Prof. Ferhat Erişir, herkesin alkışlayarak okuduğu önemli bir başarı hikayesinin kahramanı…

O, ülkenin gururu, gerçek bir başarı öyküsü… Prof. Ferhat Erişir, Kıbrıs’ın yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından biri.

Sağlık için, ülkesi için, hastalara şifa dağıtmak için durmadan çalışan çabalayan bir Kıbrıslı Türk profesör…

Herkesin alkışlayarak okuduğu önemli bir başarı hikayesinin kahramanı olan Prof. Ferhat Erişir, bugüne kadar başardıklarıyla geniş kitlelerin hayranlık duyduğu bir isim.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Ferhat Erişir, ülkede sağlık alanında birçok ilki başardı.

Ayni zamanda, yüz germe, burun estetiği, göz altı ve göz üstü torbaları ile dudak ve çene operasyonlarını içeren yüz estetiği uzmanlığı da bulunan Prof. Erişir, Türkiye Yüz Estetik Cerrahi Derneği’nin de ilk kurucularından.

40 yıl boyunca İstanbul’da yaşayan ve uzun yıllar Türkiye’de on binlerce hastaya şifa dağıtan, binlerce doktorun da yetişmesine katkı veren Prof. Dr. Ferhat Erişir, 2012 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli olarak Kıbrıs’a kesin dönüş yaptıktan sonra ülkemizde tıp alanında sayısız başarıyla imza atmayı başardı.

KKTC’de yapılmayan birçok operasyonu gerçekleştirerek hastaları sağlığına kavuşturan Prof. Dr. Ferhat Erişir, ülkemizde birçok ameliyatın yapılmasını da sağlayarak hastaların kendi ülkelerinde sağlığına kavuşmasını sağladı.

Herkesin onur ve gurur duyduğu Prof. Dr. Ferhat Erişir başkanlığındaki Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi Anabilim Dalı’nda, yumuşak damak kanseri teşhisi konulan bir hastaya, kanserli bölge temizlenerek yanak mukozasından yeni damak yapıldı.

Prof. Dr. Ferhat Erişir, bu operasyon hastanın yemek yeme, yutma ve konuşma fonksiyonunun korunması açısından ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıdığını ifade etti.

YDÜ Hastanesi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi’ne üst damakta şişlik şikayetiyle başvuran hastaya kafatasının üç boyutlu modeli yapılarak Prof. Dr. Erişir ve ekibi tarafından model üzerinden ameliyat yapıldı.

Yapılan operasyonda dişlerle birlikte çıkarılan üst çene kemiği yerine yerleştirilen damak protezi YDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi tarafından hazır hale getirilerek, operasyon sırasında hastaya uygulandı.

“Hastanın üst çene kemiği ve dişlerinin yarısı alınarak, sinüsün içerisinde yer alan tümörlü doku çıkarıldı” şeklinde yapılan işlemi özetleyen Prof. Dr. Ferhat Erişir, üç boyutlu model ile operasyonun ülkemizde ilk defa yapıldığına dikkat çekti.

Yıllardır yüzündeki şiddetli ağrılar nedeniyle yurt içi ve yurt dışında birçok doktora görünen ve çoğunluğu burun olmakla beraber boyun, çene operasyonları geçiren ve şikayetlerinin devam etmesi üzerine YDÜ Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi bölümüne müracaat eden hastaya dünyadaki 32. ameliyat yapıldı.

Gerekli radyolojik ve klinik muayeneleri yapıldıktan sonra hastaya literatür taramalarında bugüne kadar dünya üzerinde sadece 31 kişide karşılaşılan Pterygoid Hamulus Sendromu teşhisi kondu.

Literatür kayıtlarında Türkiye’de dahil yapılmayan bu operasyon Prof. Dr. Ferhat Erişir tarafından KKTC’de yapıldı.

KKTC’de kendi alanında birçok ilklere imza atan Prof. Dr. Ferhat Erişir, bine yakın hastaya boyun ve göz estetiği, binlerce hastaya da rinoplasti, septoplasti, tonsilektomi, adenoidektomi, tükürük bezi ameliyatı, kulak zarı mikrocerrahisi ve uyku apnesi operasyonlarını başarıyla gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Ferhat Erişir, yıllardır biriktirdiği deneyimleriyle Kıbrıs halkına hizmet vermenin kendisini huzurlu ve mutlu ettiğini belirtti.

FERHAT ERİŞİR KİMDİR?

Baf kasabasının yaklaşık 23 km kuzeybatısında yer alan Arodez köyünde 1953 yılında doğan Erişir, orta halli çiftçi bir ailenin çocuğu.

Fakirliği, esareti yaşayan Erişir, delik ayakkabısına araba lastiklerinden yaptığı yama ile yolda yürürdü.

Çocukluğunu, Kıbrıs Türk halkının sosyal ve ekonomik sıkıntılar yaşadığı günlerde geçiren Erişir, o dönemlerde hem çalıştı hem de okudu.

Ortaokul yıllarında doktor olma hayalini kendine hedef olarak belirleyen Erişir, öğrencilik ve mücahitlik görevini yerine getirdikten sonra 1972’de Türkiye’ye giderek İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitime başladı ve 1979 yılında da mezun oldu.

Tıp fakültesinde okurken yaz tatillerinde her yıl İngiltere’ye giden ve orada garsonluk veya bulaşıkçılık yapan Erişir, üç ay içerisinde biriktirdiği parayla tekrar Türkiye’ye döner ve onunla tüm yıl geçinmeye çalışırdı.

Erişir, o zamanlarda Türkiye’de bulunmayan ürünleri alır, Türkiye’de satar ve geçimimi temin etmeye çalışırdı. Böylece ailesinin yükünü de hafifletmiş olurdu.
Tıp fakültesinden mezun olduktan sonra 2 yıl yurt dışında çalışan Erişir, 1982’de tekrar Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne dönerek ‘Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda ihtisasına devam etti.

Erişir, uzmanlık eğitiminden sonra akademik kariyer yapmaya karar verdi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda baş asistan olarak çalıştı.

1995 yılında doçent ve 2001’de de aynı fakültede profesörlüğe yükseldi.

Özel ilgi alanları arasında olan yüz estetik cerrahi ve uyku apnesi hakkında birçok çalışmalar yapan Prof. Dr. Ferhat Erişir, Türkiye’de kurulan Yüz Estetik Cerrahi Derneği’nin ilk kurucuları arasında yer alıyor.

2012 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden emekli olarak Kıbrıs’a kesin dönüş yapan Prof. Dr. Ferhat Erişir’in, 100’e yakın ulusal ve uluslararası bilimsel yayını bulunuyor.

Kıbrıslı bir Türk olarak bilgi ve birikimlerini ülkesine aktarmak amacıyla bir gün adaya geri döneceği fikriyle başarıdan başarıya koşan Erişir, hiçbir maddi beklentisi olmadan 2018’de KKTC’ye dönerek Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı olarak görev almaya başlar.

Erişir, vatanı ve halkı için neler yapabileceği düşüncesiyle de çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Nethouse’dan öğrenci kampanyası

Published

on

By

Ada’nın yerli ve lider internet firması Nethouse, öğrencilere yönelik yeni kurulumlara özel kampanya başlattı.

Aylık 171 TL’den başlayan fiyatlarla 16-27 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygun fiyatlı 9 aylık öğrenci paketlerinde Nethouse 5Ghz+ wifi hızı sunan Nethouse, geceleri 5 kat daha hızlı olacak.

KKTC’nin en geniş kablosuz ağına ve 5Ghz+ sinyal kalitesine sahip olan Nethouse, ödeme konusunda da öğrenciye kolaylık sağlayıp kredi kartına vade farksız ve blokesiz 3 taksit ile ödeme seçeneği sunuyor.

Müşteri bağlılıgı ve sadakatine önem veren ve hizmet kalitesinden emin olan Nethouse, rakiplerinin aksine müşteriyi zorunlu tutma adına taahhüt imzalatmıyor ve taahhüt kaynaklı çıkabilecek cayma bedeli yansıtmıyor.

HER 1 ARKADAŞ İÇİN +1 AY HEDİYE

“Arkadaşını al da gel” kampanyası ile herhangi bir arkadaşını yanında getiren kullanıcının hem kendine, hem de getirdiği arkadaşının alacağı paket üzerine +1 ay hediye internet veriyor.

Bu kampanyada arkadaş sayısı sınırlaması da olmayacağı için dileyen kullanıcı her ay 1 arkadaşını götürürse 1 yıl boyunca internete hiç para vermemiş olacak.

Ülkesini seven, ülkesi için yatırımlar yapan ve en son teknolojiyi vatandaşlarına sunmak için çalışan NETHOUSE kampanyalarından faydalanmak ve detaylı bilgi almak isteyenler 0392 4440555 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezleri ile iletişim kurabilir.

Continue Reading

GÜNDEM

Deprem komitesi, yeni ihale süreçlerini başlattı

Published

on

By

Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi toplandı. Komite, projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında, ülke genelinde tüm okulların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan projelerin ilgili yasa gereği Başbakanlık bünyesinde kurulan ‘Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi’nde değerlendirilmesine devam ediliyor.

“Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi” bu çerçevede bugün bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu başkanlık etti. Toplantıda komite, İMO tarafından daha önce projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten ve komiteye sunulan dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı.

Continue Reading

GÜNDEM

Cahitoğlu: “Sporun tüm alanlarına yatırım yapacağız”

Published

on

By

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi ve gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını belirtti

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, gençlerin spora yöneldiğinde kötü alışkanlardan uzaklaşacağını ve sağlıklı yaşamı tercih edeceğini belirterek, gençlerin spora yönelmesi için sporun tüm alanlarına yatırım yapmak gerektiğini söyledi.

Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu ve yönetimini ülkeye kazandırdıkları tesis için kutlayan Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in vizyonu doğrultusunda kalan sürede tesise gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Cahitoğlu, sporda tesisleşmeye önem verdiklerini kaydederek, güzel tesisleri bütün bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

Başbakanlık Müsteşarı  Hüseyin Cahitoğlu, Girne’de bulunan Doğan Türk Birliği tesisini yerinde inceleyerek Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu’dan bilgi aldı.

Cahitoğlu tesisi incelemesinde yaptığı açıklamada, Bayar Piskobulu’nun şu anki tesisi ülkeye kazandırmak için verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerden olduğunu söyledi. Kısa süre önce bölgeyi incelemeye geldiğinde şu anki yerin farklı durumda olduğunu bugün ise mükemmel bir tesisin özelde Doğan Türk Birliği, genelde ise ülke sporuna kazandırıldığını söyledi. Bayar Piskobulu’nun ve yönetiminin bu tesisi açma sözünü verdiğini anımsatan Başbakanlık müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kısa süre sonra açılışını yapacakları tesis için emeği geçenlere teşekkür etti, hayırlı olması dileğinde bulundu.

YATIRIMLARI HIZLANDIRACAĞIZ

Özellikle gençlerin, sağlıklı zemin ve sağlıklı alanlarda hayat sürmeleri için bu tür tesislerin şart olduğunu ifade eden Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in de vizyonu doğrultusunda sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi. Cahitoğlu “Gençlik spora yöneldiğinde kötü alışkanlıklardan uzaklaşır; sağlığı ve sağlıklı yaşamı tercih ettiğini söyleyerek, bugün ülkenin mükemmel bir tesis kazandığını böyle güzel tesisi bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

 

 

Continue Reading

Trending