Connect with us

GÜNDEM

Nihai hedef, dumansız bir dünya

Published

on

“Tütün Zararlarının Azaltılması” Konulu 5. Bilimsel Zirve Atina’da gerçekleşti

 

 

 

“Tütün Zararlarının Azaltılması: Yeni Nesil Tütün Ürünleri, Araştırma ve Prensipler” konulu 5. Bilimsel Zirve, Uluslararası Sigara Kontrolü ve Zararlarının Azaltılması Derneği SCOHRE tarafından 21-22 Eylül 2022 tarihlerinde Atina’da düzenlendi. Zirve, 41 ülkeden katılımcının fiziksel ve online katılımıyla gerçekleşti. Organizasyon Komitesi Başkanı ve SCOHRE (Sigara Kullanımı Kontrolü ve Zararın Azaltılması Derneği) Başkanı Ignatios Ikonomidis, Tütün Zararının Azaltılması Konulu 5. Bilimsel Zirvenin açılışını yaparak yeni nesil ürünler ve bu ürünlerin sigara kullanımı kontrolündeki rolü konusundaki yeni araştırma verilerini sundu.

Çok sayıda ülkeden araştırmacının çalışmalarını sunduğu zirvede, zararı azaltılmış ürünler ile yapılan güncel çalışmalar, devletlerin sigarayla mücadelede karşılaştıkları zorluklar ve alternatif ürünlerin varlığı ile gerçekleşen değişimler tartışıldı.

Özellikle tütünde zarar azaltımını yasal düzenlemelerle desteklemenin tartışıldığı panel oldukça dikkat çekti. Sigarayla mücadelede her ülkenin demografik farklılıkları, sosyokültürel yapısı ve mevcut sigara kullanım oranları göz önünde bulundurularak stratejiler geliştirilmesi gerekliliği vurgulanırken, tütünde zarar azaltımı sağlayan alternatif ürünlerin her sigara kullanıcısının ulaşabileceği ve doğru bilgi edinebileceği koşulların sağlanması gerekliliğinde hemfikir olundu.

Tütün zararının azaltılması konusu, (Yunanistan) Milletvekili Maria Spyraki ve Zoi-Dorothea Pana (Kıbrıs), Andrzej Fal (Polonya) ve Giuseppe Biondi-Zoccai’den (İtalya) oluşan üç bilim insanının katıldığı ve moderatörlüğünü gazeteci Natassa Spagadorou’nun üstlendiği bir panelde kanıt esaslı politika yapımı, siyaset ve toplum bağlamında ele alındı. Tüm panel katılımcıları, nihai hedefin halen dumansız bir dünya olduğu görüşünde birleşse de sonuçları iyileştirmek için stratejileri gözden geçirmek gerektiği konusunda fikir birliği ortaya koydular. Sigarayı bırakmayan veya bırakamayan sigara kullanıcılarının kaderlerine terk edilmemesi gerektiği vurgulanırken, sigarayı bırakmak için çok çaba göstermesine rağmen bırakamayan sigara kullanıcılarına yönelik zararın azaltılması stratejilerinin teşvik edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Covid-19 pandemisinde kazanılan deneyimin, ülkeler arasındaki iş birliğinin hızlı bir şekilde başarı elde edilmesi için hayati öneme sahip olduğunu gösterdiği, bununla birlikte ortak çalışma protokolleri geliştirilmesi ve sürekli karşılaştırmalı çalışmalar yürütülmesinin yanı sıra yenilikçi riski azaltılmış ürün etkilerinin kayıt altına alınması, analiz edilmesi ve değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Zirve kapsamında sunulan bazı çalışmalardan öne çıkan özet bilgiler ise şöyle: ISITILAN TÜTÜN ÜRÜNLERİNİN PİYASAYA ÇIKIŞINI TAKİBEN JAPONYA’DA SİGARA KULLANIM ORANI

Isıtılan tütün ürünler 2014 yılından bu yana ilk kez piyasaya sunulduğu Japonya dahil pek çok ülkede yaygınlık kazandı. Isıtılan tütün ürünlerinin piyasaya çıkışından önce ve sonra sigara kullanım oranlarını karşılaştıran ve Japonya Sağlık Bakanlığı verilerinin de kullanıldığı çalışmada ısıtılan tütün ürünlerinin piyasaya çıkışını takiben toplam tütün kullanımının azalmaya devam ettiği, sigara kullanım oranlarının eskiye kıyasla daha hızlı düşüş gösterdiği gözlemlendi. Araştırma sonuçları, 2015 yılından önce sigara kullanım oranları %20 civarındayken ısıtılan tütün ürünlerinin piyasaya sunulmasını takiben sigara kullanım oranlarının %13’e düştüğü ve bu düşüşün hızlanmasında ısıtılan tütün ürünlerinin katkısı olduğunu gösteriyor.

MALEZYA’DA YASA DIŞI TİCARET ENDİŞESİ

Zirve’de konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Sharifa Ezat Wan Puteh, Malezya’nın büyük bir sigara sorunuyla karşı karşıya olmasının nedenlerinden birinin, ülkenin yasa dışı sigara ticaretinde dünyanın en büyük pazarı olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Puteh, Malezya’da 18 yaşından küçükler için nesiller boyu tütün yasağının 2025’ten itibaren yürürlüğe girmesinin önerildiğini ancak diğer zarar azaltma önlemleri uygulanmadan, bu yasakların sigara kullanımını düşürmek yerine yasa dışı ticareti artıracağı endişesini dile getirdi.

Zirve’nin kapanış konuşmasını yapan SCOHRE (Sigara Kullanımı Kontrolü ve Zararın Azaltılması Derneği) Başkanı Ignatios Ikonomidis tüm yeni ürünlerin uygun şekilde değerlendirilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini, doktorların hastalarını doğru bilgilendirebilmeleri için tütünde zarar azaltımı dahil tüm sigarayı bırakma yöntemleri hakkında iyi bilgilendirilmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmacılar, Program ve Oturumlar hakkında daha fazla bilgi için Bilimsel Zirvenin web sitesini ziyaret edebilirsiniz: https://www.nosmokesummit.org/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Nethouse’dan öğrenci kampanyası

Published

on

By

Ada’nın yerli ve lider internet firması Nethouse, öğrencilere yönelik yeni kurulumlara özel kampanya başlattı.

Aylık 171 TL’den başlayan fiyatlarla 16-27 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygun fiyatlı 9 aylık öğrenci paketlerinde Nethouse 5Ghz+ wifi hızı sunan Nethouse, geceleri 5 kat daha hızlı olacak.

KKTC’nin en geniş kablosuz ağına ve 5Ghz+ sinyal kalitesine sahip olan Nethouse, ödeme konusunda da öğrenciye kolaylık sağlayıp kredi kartına vade farksız ve blokesiz 3 taksit ile ödeme seçeneği sunuyor.

Müşteri bağlılıgı ve sadakatine önem veren ve hizmet kalitesinden emin olan Nethouse, rakiplerinin aksine müşteriyi zorunlu tutma adına taahhüt imzalatmıyor ve taahhüt kaynaklı çıkabilecek cayma bedeli yansıtmıyor.

HER 1 ARKADAŞ İÇİN +1 AY HEDİYE

“Arkadaşını al da gel” kampanyası ile herhangi bir arkadaşını yanında getiren kullanıcının hem kendine, hem de getirdiği arkadaşının alacağı paket üzerine +1 ay hediye internet veriyor.

Bu kampanyada arkadaş sayısı sınırlaması da olmayacağı için dileyen kullanıcı her ay 1 arkadaşını götürürse 1 yıl boyunca internete hiç para vermemiş olacak.

Ülkesini seven, ülkesi için yatırımlar yapan ve en son teknolojiyi vatandaşlarına sunmak için çalışan NETHOUSE kampanyalarından faydalanmak ve detaylı bilgi almak isteyenler 0392 4440555 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezleri ile iletişim kurabilir.

Continue Reading

GÜNDEM

Deprem komitesi, yeni ihale süreçlerini başlattı

Published

on

By

Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi toplandı. Komite, projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında, ülke genelinde tüm okulların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan projelerin ilgili yasa gereği Başbakanlık bünyesinde kurulan ‘Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi’nde değerlendirilmesine devam ediliyor.

“Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi” bu çerçevede bugün bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu başkanlık etti. Toplantıda komite, İMO tarafından daha önce projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten ve komiteye sunulan dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı.

Continue Reading

GÜNDEM

Cahitoğlu: “Sporun tüm alanlarına yatırım yapacağız”

Published

on

By

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi ve gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını belirtti

Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, gençlerin spora yöneldiğinde kötü alışkanlardan uzaklaşacağını ve sağlıklı yaşamı tercih edeceğini belirterek, gençlerin spora yönelmesi için sporun tüm alanlarına yatırım yapmak gerektiğini söyledi.

Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu ve yönetimini ülkeye kazandırdıkları tesis için kutlayan Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in vizyonu doğrultusunda kalan sürede tesise gerekli tüm yatırımları Başbakanlık Spor Dairesi olarak yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Cahitoğlu, sporda tesisleşmeye önem verdiklerini kaydederek, güzel tesisleri bütün bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

Başbakanlık Müsteşarı  Hüseyin Cahitoğlu, Girne’de bulunan Doğan Türk Birliği tesisini yerinde inceleyerek Doğan Türk Birliği Kulüp Başkanı Bayar Piskobulu’dan bilgi aldı.

Cahitoğlu tesisi incelemesinde yaptığı açıklamada, Bayar Piskobulu’nun şu anki tesisi ülkeye kazandırmak için verdiği mücadeleyi en iyi bilenlerden olduğunu söyledi. Kısa süre önce bölgeyi incelemeye geldiğinde şu anki yerin farklı durumda olduğunu bugün ise mükemmel bir tesisin özelde Doğan Türk Birliği, genelde ise ülke sporuna kazandırıldığını söyledi. Bayar Piskobulu’nun ve yönetiminin bu tesisi açma sözünü verdiğini anımsatan Başbakanlık müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kısa süre sonra açılışını yapacakları tesis için emeği geçenlere teşekkür etti, hayırlı olması dileğinde bulundu.

YATIRIMLARI HIZLANDIRACAĞIZ

Özellikle gençlerin, sağlıklı zemin ve sağlıklı alanlarda hayat sürmeleri için bu tür tesislerin şart olduğunu ifade eden Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Başbakan Ünal Üstel’in de vizyonu doğrultusunda sporun tüm alanlarına yatırım yapacaklarını söyledi. Cahitoğlu “Gençlik spora yöneldiğinde kötü alışkanlıklardan uzaklaşır; sağlığı ve sağlıklı yaşamı tercih ettiğini söyleyerek, bugün ülkenin mükemmel bir tesis kazandığını böyle güzel tesisi bölgelere yaymak gerektiğini belirtti.

 

 

Continue Reading

Trending