Connect with us

GÜNDEM

YDÜ, dünyanın en iyileri arasında

Published

on

 

Times Higher Education’ın bugün açıkladığı ve 106 ülkeden 1,625 üniversitenin değerlendirildiği “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda Yakın Doğu Üniversitesi, eğitim kalitesinde adını dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasına yazdırdı

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi, “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda; sanat ve toplumsal mirasın gelişmesine öncülük yaptığı çalışmalarıyla bölgesine, toplumuna ve dünyaya en fazla katkı sunan üniversitelerin sıralandığı “Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar” kategorisinde ise 77’inci sırada yer aldı!

Londra merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması” bugün açıklandı. Araştırma kapsamında geçen yıl 1,441 üniversite değerlendirilirken; bu yıl 106 ülkeden 1,625 üniversitenin, bulundukları bölgelerde ve dünya ölçeğinde Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) katkıları değerlendirildi. Araştırmada Yakın Doğu Üniversitesi, “Eğitim Kalitesi”nde 46’ncı sırada yer alarak bu alanda adını dünyanın en iyi ilk 50 üniversitesi arasına yazdırdı.

Üniversitelerin sürdürülebilirlik konusundaki araştırmaları ile sanat ve toplumsal mirası güçlendiren çalışmalarının değerlendirildiği “Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar” kategorisinde ise Yakın Doğu Üniversitesi 77’inci sırada yer alarak bu kategoride de dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında gösterildi.

Times Higher Education’nın “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (Sustainable Development Goals-SDG) uyumlu olarak dünya üniversiteleri; aralarında “İyi İş ve Ekonomik Büyüme”, “Endüstri”, “Yenilik ve Altyapı”, “Azaltılmış Eşitsizlikler” “Barış, Adalet ve Güçlü Kurumlar”, “Eğitim Kalitesi”, “Sağlık ve Refah”, “Hedefler İçin Ortaklıklar”, “Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar” gibi toplam 17 kategoride değerlendirilerek sıralanıyor.

Dünyanın en etkili üniversitelerinin sıralandığı çalışmada, Yakın Doğu Üniversitesi, genel sıralamada 401-600 bandında yer aldı. “Eğitim Kalitesi”nde dünya genelinde 46, “Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar” kategorisinde 77’nci olan Yakın Doğu Üniversitesi; “Sağlık ve Refah” kategorisinde 301-400, “Hedefler İçin Ortaklıklar” kategorisinde ise 801-1000 bandında yer aldı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel: “Yakın Doğu Üniversitesi, gücünü bilimsel üretkenlikten alarak; bilim, teknoloji ve kültür sanat alanlarında toplumsal ilerlemeye öncülük etme vizyonu ile yoluna devam ediyor.”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin, Times Higher Education (THE) tarafından yayımlanan “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda somutlaşan başarısının; bilinçli, sistemli ve uzun vadeli bir vizyonun sonucu olduğunu vurgulayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi, gücünü bilimsel üretkenlikten alarak; bilim, teknoloji ve kültür sanat alanlarında toplumsal ilerlemeye öncülük etme vizyonu ile yoluna devam ediyor” ifadesini kullandı.

Sürdürülebilirliğin ekonomiden çevreye, toplumsal ilerlemeden bilimsel üretime kadar en temel ve kilit kavram olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Sürdürülebilir bir şekilde bilimsel üretkinliğimiz, imzamızı taşıyan projelerimiz ve kültür sanat alanındaki etkinliğimiz ile dünyanın geleceğine katkı sunarken bu gelecekte ülkemizin ve toplumumuzun sahip olduğu rolü güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Times Higher Education’ın “2023 Dünya Üniversiteleri Etki Sıralaması”nda, 106 ülkeden 1,406 üniversiteyi değerlendirdiğini hatırlatan Prof. Dr. Günsel, “Eğitim kalitesinde dünyada ilk 50’de; sanat ve toplumsal mirasın gelişmesine öncülük ettiğimiz çalışmalarla ‘Sürdürülebilir Şehir ve Toplumlar’ kategorisinde de 77’nci olarak ilk dünya genelinde ilk 100’de yer almamız ülkemiz için büyük bir değerdir” ifadesini kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

AKSA, iki katı maliyetle elektrik satmaya çalışıyor

Published

on

By

AKSA, KIB-TEK’e iki katı maliyetle elektrik satmak için her türlü baskıyı devreye soktu… Kıbrıs Postası’nın kurum içi üst düzey bir yetkiliye de doğrulattığı söz konusu maliyet, elektrik kurumu KIB-TEK’te hali hazır maliyetin iki katı… AKSA, KIB-TEK’e iki katı maliyetle elektrik satmak için her türlü baskıyı devreye soktu… 8-10 USD-cent/kw maliyetle elektrik enerjisi üreten KIB-TEK’in, bazı kesimler tarafından daha yüksek maliyetle enerji temin etmeye zorlandığı, bu amaçla kuruma sistematik olarak siyasi baskılar yapıldığı ifade edildi. Baskıların arkasında ise mevcut maliyetin 18-20 USD-cent/kw’lık, yani neredeyse iki katı maliyetle elektrik satmaya çalışan AKSA olduğu öğrenildi. AKSA ile ilgili tartışmalar, bu yıl kimi zaman yargıya taşınan anlaşma ve sözleşmelerle öteden beri devam ediyor. Öte yandan dün Başbakan’ın AKSA ile maliyeti konuşmak üzere bir yıl sonra masaya oturacaklarini ifade ederek kablo ile elektriği şart koşması dikkat çekti. Başbakan’ın “maliye ilişkin” atıfta bulunarak AKSA ile 1 yıl sonra masaya oturacaklarını belirterek, “Maliyeti konuşacağız. 5 yıl içinde kablo ile elektrik gelmezse, AKSA ile sözleşme fesih olacak” ifadeleri dikkat çekti. (Kıbrıspostası)
Continue Reading

GÜNDEM

Nethouse’dan öğrenci kampanyası

Published

on

By

Ada’nın yerli ve lider internet firması Nethouse, öğrencilere yönelik yeni kurulumlara özel kampanya başlattı.

Aylık 171 TL’den başlayan fiyatlarla 16-27 yaş aralığındaki tüm öğrencilere uygun fiyatlı 9 aylık öğrenci paketlerinde Nethouse 5Ghz+ wifi hızı sunan Nethouse, geceleri 5 kat daha hızlı olacak.

KKTC’nin en geniş kablosuz ağına ve 5Ghz+ sinyal kalitesine sahip olan Nethouse, ödeme konusunda da öğrenciye kolaylık sağlayıp kredi kartına vade farksız ve blokesiz 3 taksit ile ödeme seçeneği sunuyor.

Müşteri bağlılıgı ve sadakatine önem veren ve hizmet kalitesinden emin olan Nethouse, rakiplerinin aksine müşteriyi zorunlu tutma adına taahhüt imzalatmıyor ve taahhüt kaynaklı çıkabilecek cayma bedeli yansıtmıyor.

HER 1 ARKADAŞ İÇİN +1 AY HEDİYE

“Arkadaşını al da gel” kampanyası ile herhangi bir arkadaşını yanında getiren kullanıcının hem kendine, hem de getirdiği arkadaşının alacağı paket üzerine +1 ay hediye internet veriyor.

Bu kampanyada arkadaş sayısı sınırlaması da olmayacağı için dileyen kullanıcı her ay 1 arkadaşını götürürse 1 yıl boyunca internete hiç para vermemiş olacak.

Ülkesini seven, ülkesi için yatırımlar yapan ve en son teknolojiyi vatandaşlarına sunmak için çalışan NETHOUSE kampanyalarından faydalanmak ve detaylı bilgi almak isteyenler 0392 4440555 numaralı telefonu arayarak çağrı merkezleri ile iletişim kurabilir.

Continue Reading

GÜNDEM

Deprem komitesi, yeni ihale süreçlerini başlattı

Published

on

By

Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi toplandı. Komite, projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşanan 6 Şubat deprem felaketi sonrasında, ülke genelinde tüm okulların depreme karşı güçlendirilmesine yönelik İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) tarafından hazırlanan projelerin ilgili yasa gereği Başbakanlık bünyesinde kurulan ‘Deprem, Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi’nde değerlendirilmesine devam ediliyor.

“Deprem ve Doğal Afet Değerlendirme ve İzleme Komitesi” bu çerçevede bugün bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Toplantıya Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu başkanlık etti. Toplantıda komite, İMO tarafından daha önce projeleri tamamlanarak ihale süreci başlayan okullara ek olarak, çalışmaları yeni biten ve komiteye sunulan dosyaları görüşerek onayladı ve ihale süreçlerini başlattı.

Continue Reading

Trending