Connect with us

GÜNDEM

YDÜ, Türkiye genelinde en iyi üçüncü üniversite oldu

Published

on

YDÜ, KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak yer aldığı The Times Higher Education’ın “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024” listesinde, KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak gösterildi ve Türkiye genelinde en iyi üçüncü üniversite olarak yer aldı

Dünyanın en etkili yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Londra merkezli The Times Higher Education (THE), merakla beklenen “Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024”ü açıkladı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en çok tercih edilen üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi, dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralandığı listede, 601-800 bandında yer alarak KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak gösterildi.

The Times Higher Education tarafından açıklanan bu sıralama ile Yakın Doğu Üniversitesi, Türkiye üniversiteleri arasında ise “en iyi üçüncü üniversite” unvanını paylaştı. Yakın Doğu Üniversitesi; Türkiye’den Bilkent, Boğaziçi, Çankaya, Hacettepe üniversiteleri ile birlikte 601-800 bandında yer aldı. Araştırmada İstanbul Teknik Üniversitesi 501-600 bandında, Koç, Sabancı ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri ise 351-450 bandında yer aldı.

METODOLOJİ YENİLENDİ, ARAŞTIRMAYA DAHİL EDİLEN ÜNİVERSİTE SAYISI ARTTI

The Times Higher Education, bu yıl 20’inci kez yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması- World University Rankings 2024”ün metodolojisinde önemli değişiklikler yaptı. Dünya genelindeki üniversiteleri sıraladığı listede kullandığı performans göstergelerinin sayısını 13’ten 18’e çıkaran The Times Higher Education, bu göstergeleri de bir önceki versiyonda olduğu gibi beş ana grupta topladı. Öğretme, Araştırma Ortamı, Araştırma Kalitesi, Uluslararası Görünüm ve Endüstri ana başlıklarında toplanan bu kriterler Eğitim Saygınlığı, Öğrenci Akademisyen Oranı, Doktora Lisans Oranı, Doktora Akademisyen Oranı, Kurumsal Gelir, Araştırma Saygınlığı, Araştırma Geliri, Araştırma Verimliliği, Atıf Etkisi, Araştırma Gücü, Araştırma Mükemmelliği, Araştırma Etkisi, Uluslararası öğrenciler, Uluslararası Personel, Uluslararası Ortak Yazarlık, Yurtdışı Çalışmaları, Endüstriyel Kazanç ve Patentler şeklinde belirlendi.

Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024’te dikkat çeken bir diğer değişiklik ise araştırmaya dahil edilen üniversite sayısındaki artış oldu. Geçen yılki listeye 104 ülkeden 1,799 üniversite alınırken; bu yıl 127 ülkeden başvuru kriterlerini karşılayan 2,673 üniversite arasından 1,904’ü sıralamaya dahil edildi.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “BU BAŞARI, SADECE ÜNİVERSİTEMİZİN DEĞİL, AYNI ZAMANDA KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN EĞİTİM ALANINDAKİ ULUSLARARASI SAYGINLIĞINI ARTIRIYOR.”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin The Times Higher Education tarafından açıklanan Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024 listesindeki yerine ilişkin açıklama yapan Yakın Doğu Oluşumu Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak, bu prestijli sıralamada sahip olduğumuz konum bizim için büyük bir gurur kaynağı. En iyi üniversiteler sıralamasında KKTC’de ilk sırada olmamız, Türkiye’de ise üçüncü sırayı paylaşmamız üniversitemizin eğitim ve araştırmadaki yüksek standartlarının bir göstergesidir” ifadesini kullandı.

“Bu başarı, sadece üniversitemizin değil, aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin eğitim alanındaki uluslararası saygınlığını artırıyor” diyen Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Yakın Doğu Üniversitesi olarak, öğrencilerimize en iyi eğitimi sunmaya devam edeceğiz ve dünya üniversiteler arasında rekabet edebilirliğimizi daha da artırmak için çalışmaya, bilim üretmeye ve araştırmalarımızı ürüne dönüştürmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

PROF. DR. TAMER ŞANLIDAĞ: “BU BAŞARI, BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE EĞİTİM KALİTESİ İLE ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ KONULARINDAKİ ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARIMIZIN BİR SONUCU.”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin The Times Higher Education tarafından açıklanan Dünya Üniversiteler Sıralaması 2024 listesindeki konumunu, “Bilimsel araştırma ve eğitim kalitesi ile uluslararası iş birliği konularındaki özverili çalışmalarının bir sonucu” olarak niteleyen Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ise “Yakın Doğu Üniversitesi olarak, bu başarıyı sürdürülebilir kılmak ve daha da ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin her biri kendi alanlarında yetkin ve bilimsel üretkenliği yüksek bir akademisyen kadrosuna sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şanlıdağ, “Özverili çalışmaları ile bilim üreten ve araştırmalarını bilim dünyası ile paylaşan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Onların katkıları olmadan bu başarı mümkün olmazdı” değerlendirmesini yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

Başbakanlıktan sporcularımıza tam destek

Published

on

By

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabulünde yaptığı konuşmada, Başbakan Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildiğin dikkat çekti ve Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza destek sağladıklarını belirtti

 

 

 

 

KKTC Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, 2024 Paris Olimpiyatlarına hazırlanacak olan Milli Atlet Buse Savaşkan’ı kabul etti.

Başbakan Ünal Üstel’in spor vizyonu çerçevesinde Milli Atlet Buse Savaşkan, 2 – 18 Ağustos 2024 tarihlerinde Fransa’da gerçekleşecek 33. Yaz Olimpiyat Oyunları’na Başbakanlık desteğiyle Portekiz’de hazırlanacak.

Buse’nin Olimpiyatlara katılım sağlayabilmesi adına, sporcuları Dünya ve Avrupa şampiyonalarında dereceler elde eden, Olimpiyatlara sporcu hazırlayan Ukraynalı profesyonel antrenör Gennadi Zuiev ile anlaşma sağlandı.

Buse’nin Gennadi Zuiev nezaretinde yaklaşık 8 aylık hazırlık sürecinde milli atletin malzeme, konaklama gibi tüm ihtiyaçları da Başbakanlık tarafından karşılanacak.

Buse kamp için bu sabah erken saatlerde adadan ayrılarak Portekiz’e gidecek.

CAHİTOĞLU: BUSE’NİN OLİMPİYATLARA KATILACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUZ

Spordan da sorumlu Başbakanlık Müsteşarı Hüseyin Cahitoğlu, kabulde yaptığı açıklamada Buse Savaşkan’a Olimpiyat yolculuğu çalışmalarında başarılar diledi.

Cahitoğlu konuşmasında, “Başbakanımız Ünal Üstel’in vizyonu ile spor alanında yeni bir döneme girildi. Özellikle bireysel sporlarda Olimpiyatlar zirvedir. Bu nedenle başta Buse Savaşkan olmak üzere bundan böyle Olimpiyatlara hazırlanan ve Olimpiyatlara katılabilecek noktaya gelen tüm sporcularımıza bu desteği Başbakanlık olarak sunacağız. Buse’nin Olimpiyatlara katılması ülke olarak en büyük arzumuzdur. Bu noktada Buse’nin sadece çalışmalarına odaklanabilmesi için her türlü desteği ona sunacağız. Buse’nin 2024 Paris Olimpiyatları’na katılacağına yürekten inanıyoruz ve ona şimdiden başarılar diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÜLKE TANITIMI NOKTASINDA SPORUN ÖNEMİ

Cahitoğlu ayrıca, geçtiğimiz günlerde Türk Devletleri Teşkilatı bünyesinde kurulacak olan Türk Devletleri Atletizm Birliği’nin İstanbul’daki ilk toplantısına katılan KKTC Atletizm Federasyonu Başkanı Ferhat Sakallı’dan da yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Cahitoğlu, bu adımın çok önemli olduğuna vurgu yaparak ülke tanıtımı noktasında da sporun önemine değindi ve ilerleyen süreçte Türk devletleri ile yakınlaşmanın diğer spor dallarına da yayılacağını belirtti.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Merit, minikleri futbol turnuvasında buluşturdu

Published

on

By

Merit Otellerinin yürüttüğü sosyal sorumluluk projesi kapsamında bu yıl dört etkinlikle gerçekleştirilecek Merit Spor Oyunları çerçevesinde futbol turnuvası başladı.

  1. Merit Futbol Turnuvası’nda, Alsancak İlkokulu, Lapta İlkokulu, Karşıyaka İlkokulu ve Karaoğlanoğlu İlkokulu karşılaştı.

Lapta Spor Kulübü tesislerinde oynanan iki maçla başlayan turnuvada Alsancak İlkokulu, Karaoğlanoğlu İlkokulu karşı, Lapta İlkokulu da Karşıyaka İlkokulu karşısında üstünlük sağladı.

Tek devreli lig usülü yapılan turnuvada ikinci hafta maçları gelecek hafta oynanacak. Üç hafta sonunda en fazla puanı toplayan okul şampiyon olacak.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Bafra’ya dev yatırım

Published

on

By

 

Dem’s Contruction’a bağlı Hera projesi, Bafra’da 200 milyon dolarlık yatırım bütçesi ile alternatifi olmayan bir ilki gerçekleştiriyor. 200 milyon dolar yatırım bedeli ile inşa edilecek 348 adet otel tipi dairenin tanıtımı, görkemli bir etkinlikle gerçekleştirildi

 

 

Dem’s Contruction edindiği 25 yıllık tecrübeyi “Hera Luxury Resorts” projesine aktarıyor.

Bafra Oteller Mevkii’nin en güzel noktasında yer alan, yedi yılda ödenecek paranın geri alınabileceği ‘Hera Luxury Resorts Projesi’ KKTC’nin ilk ve tek tapulu otel odası olan projesini hayata geçiriliyor.

348 adet otel tipi dairenin tanıtımını yapan Dem’s Contruction, yatırım bedeli 200 milyon dolara sahip Hera Luxury Resorts, ünlü oyuncu sunucu Pınar Altuğ Atacan’ın sunumu ile; ünlü müzisyen Ozan Doğulu, şarkıcı Hera ve şarkıcı Beste Korkmaz’ın muhteşem sahne performansıyla tanıttı.

Tanıtım etkinliğinde konuşan Dem’s Contruction Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, “Projelerimizde lokasyonlara dikkat ediyoruz. Hera Luxury Resorts stratejik konumu, yatırımcılara sunduğu elverişli imkanları, doğal güzellikleri ve değerini her geçen gün artıran gayrimenkul seçenekleri ile Bafra bölgesinden tapu sahibi olabileceğiniz tek proje. Oteliniz eviniz olsun sloganıyla yola çıktık” dedi.

Süleyman Can, “Hera Luxury Resorts ilk ve tek akıllı oda sistemli bir proje. Bizim projelerimiz her beğeniye, tercihe ve bütçeye göre çeşitlilik göstermektedir. Böylelikle de yatırımcılarımıza birçok seçenek sunmuş oluyoruz.” diye konuştu.

ŞAMPİYON MELEKLERE ANLAMLI DESTEK

Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Can, Adıyaman’da konakladıkları otelin deprem nedeniyle yıkılması sonucu yaşamını yitiren 35 kişilik voleybol takımı için kurulan Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği’ne, Venice projesinden bir dairenin gelirini hediye edeceğini belirtti.

Tanıtım etkinliğine katılan Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ‘‘Bafra Bölgesi’nde farklı bir konsept yaratılarak bir otel ortaya konulması esas ilgi çekendir. Bu farklı proje ile KKTC’de bu yatırımları düşündüklerinden dolayı DEM’S ailesine teşekkür ederim’’ dedi.

Meclis Başkanı Zorlu Töre de “KKTC gelişiyor, büyüyor ve kökleşiyor. KKTC’de ekonomik hamleler devam ediyor. Oteller zincirine yeni bir konsept ile Dem’s Contruction katkı sağlıyor. Dolayısı ile gurur duyuyoruz’’ açıklamasını yaptı.

 

Continue Reading

Trending